26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımıyla Mücadele Günü

26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımıyla Mücadele Günü
26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımıyla Mücadele Günü
- Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü: "Madde kullanımının yol açtığı fiziksel hastalıklar çok çeşitlidir"

ELAZIĞ (AA) - Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünce madde kullanımının yol açtığı fiziksel hastalıkların çok çeşitli olduğuna dikkat çekildi.  

26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımıyla Mücadele Günü dolayısıyla Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada,  Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca 1987 yılında alınan bir karar doğrultusunda uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihinin Uluslararası Uyuşturucu Kullanımıyla Mücadele Günü olarak kabul edildiği hatırlatıldı.  

Madde bağımlılığının tüm dünya genelindeki toplumların temel sağlık sorunlarından biri olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bağımlılık yapıcı maddeler, merkezi sinir sistemi üzerinde, sahte bir iyi oluş hali oluşturan unsurlardır. Madde kullanımının yol açtığı fiziksel hastalıklar çok çeşitlidir. Uçucu madde bağımlılığı, direk beyine etki etmesi sebebiyle, sinir hücrelerinde doğrudan harabiyete neden olarak geri dönüşü imkansız beyin hastalıklarına yol açabilir. Damar yoluyla bağımlılık yapıcı madde kullananlar ise aynı zamanda AIDS, Hepatit B, Hepatit C gibi hayatı ve toplum sağlığını tehdit eden hastalıklara daima açıktırlar. Madde kullanımının neden olduğu, fiziksel hastalıklar bunlarla sınırlı kalmamakta, karaciğer ve böbrek yetmezliği, damar hastalıkları ile depresyon ve benzeri ruhsal hastalıklara yol açmaktadır."