Adalet Bakan İpek Elazığ'da

Adalet Bakan İpek Elazığ'da
Adalet Bakan İpek Elazığ'da
- İpek, Elazığ Valisi Zorluoğlu ile Belediye Başkanı Yanılmaz'ı ziyaret etti

ELAZIĞ (AA) - Adalet Bakanı Kenan İpek, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ile Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ı ziyaret etti.  

Bazı programlara katılmak için kente gelen İpek, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'nı ziyaretinin ardından Elazığ Belediyesi'ne geçti. İpek, burada Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, başkan yardımcıları ve birim amirlerince karşılandı.

Belediye Başkanı Yanılmaz,  Bakan İpek'e, belediyenin projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Belediye tarafından yapılan çalışmalardan dolayı Yanılmaz'a teşekkür eden İpek, Elazığ'da yapılan ve yapılması planlanan adli projeler hakkında bilgilendirme yaptı.

Elazığ'da büyük bir cezaevi kampüsü inşaatının devam ettiğini ve yaklaşık yüzde 60'ının bittiğini dile getiren İpek, yıl sonunda kampüsün tamamlanacağını ifade etti. 

İpek, Elazığ'a adliye personeline yönelik bir eğitim merkezi sözlerinin olduğunu söyleyerek, "Sayın vekilimiz Şuay Alpay Bey de bunu yakından takip ediyor. O sözümüzü yerine getiriyoruz. İnşallah eğitim merkezimizi açmış olacağız. Adliyelerde çalışan personel 12 ay boyunca bu eğitim merkezlerinde eğitim görmüş olacaklar" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Batman Cumhuriyet Başsavcısı'nın bir açıklaması vardı. Otopsilere imamların girdiği yönünde. Bu konuda ne diyeceksiniz" sorusu üzerine Bakan İpek, şunları kaydetti:

"Ben açıklamayı bilemiyorum. Otopsinin ne şekilde yapılacağı mevzuatımızda belli. Bunun dışında kastedilen 'otopsi teknisyeni' dediğimiz şahıs ise olabilir. Bu adli tıp personeli de olmayabilir. Bu işi yapabilecek personeli biz kullanabiliyoruz otopsilerde. Yani doktora, adli tabibe yardımcı olmak üzere bir personel. O din görevlisi de olabilir. Bu din görevliliğini yerine getirdiği bir hizmet değildir. Veyahut da adliyede çalışan bir personel de olabilir. Ben de yıllarca cumhuriyet savcılığı yaptım. İstifade etmişizdir, otopsi teknisyeni olarak adliye personelinden. Tahmin ediyorum açıklama o yöndedir."

Daha sonra Elazığ Valiliğine geçen İpek, Vali Zorluoğlu ile makamında basına kapalı görüştü.