Ağaç köklerini sanat eserine dönüştürüyor

Ağaç köklerini sanat eserine dönüştürüyor
Ağaç köklerini sanat eserine dönüştürüyor
- Elazığ'ın Palu ilçesinde yaşayan Murat Bahçeci, kurumuş ağaç kökleriyle yaklaşık 4 yıldır birbirinden farklı sanat eserleri yapıyor - Bahçeci: "Bu sanatı öğrenmek isteyenlere, hobi olarak yapmak isteyenlere öğretmek istiyorum"

ELAZIĞ (AA) - BESTAMİ BODRUK - ENVER HANCI - Elazığ'ın Palu ilçesinde kurumuş ağaç köklerini sanat eserine dönüştüren Murat Bahçeci, birbirinden farklı eserler ortaya koyuyor.

Palu'ya bağlı Beyhan beldesinde yaşayan 38 yaşındaki Bahçeci, yaklaşık 4 yıl önce tesadüfen başladığı sanatını geliştirerek sürdürüyor. Beyhan Belediyesinde memur olarak çalışan Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baraj inşaatında çalışırken açığa çıkan ağaç köklerini figürlere benzettiğini belirterek, bu köklerle sanatsal eserler yapmaya başladığını söyledi.

İlk eserlerinin arkadaşları tarafından beğenildiğini anlatan Bahçeci, "Beğeni kazanınca devam ettim. Sonrasında figürleri çoğalttım. Figürleri çoğaltınca İzmir 'de fuara katıldım ve yaptığım çalışmaları sergileme imkanı buldum. Malatya 'da kişisel sergimi açtım. Malatya'daki sergide bu işin sanatsal ismini öğrendim. Doğal ve alternatif ürünlerle heykel tasarımıymış" diye konuştu.

Başlangıçta kökleri birleştirmeden tek parça halinde heykeller yaptığını belirten Bahçeci, sonrasında arayışa girdiğini, yaklaşık bir yıldır da ağaç köklerini birleştirerek yeni eserler ortaya koyduğunu kaydetti.

Bahçeci, deneme yanılma yöntemiyle hareket edip, kısa sürede kendini geliştirdiğini ve çeşitli figürleri ortaya çıkardığını belirterek, "İlk olarak at yaptım. Atta acemiliğimi attım. Bir sonraki adım olarak örümceğe başladım. Atta yapmış olduğum hataları örümcekte giderdim. Sonraki adımda da araba  yaptım. Arabada da tam anlamıyla eksiklerimi giderim, bir şeyler ortaya çıkartmaya çalıştım" dedi.

 

- Geyik figürü yaptı 

Murat Bahçeci, küçük figürlerle başladığı çalışmalarında mesafe katettiğine işaret ederek, şunları söyledi:

"Bu çalışmalardan sonra bir sonraki adım olarak daha büyük ve orijinal eserlerle uğraştım. Yaptığım geyik figürü, beğeni topladı. Allah nasip ederse daha büyük bir atölye ile bunların muhafazasını sağlamak, gelen kişilerin rahatlıkla görebileceği bir ortam oluşturmak istiyorum. Bu sanatı öğrenmek isteyenlere, hobi olarak yapmak isteyenlere de öğretmek istiyorum. Benim en büyük isteğim budur. İnşallah başarırım."


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Malatya

  ,

  sanat

  ,

  Memur

  ,

  Araba

  ,

  Hobi

  ,

  deneme