Annesiz kalan kuzuyu biberonla besliyor

Annesiz kalan kuzuyu biberonla besliyor
Annesiz kalan kuzuyu biberonla besliyor
- Elazığ'da çoban Cevat Akdağ, annesi doğum esnasında ölen ve "Menekşe" ismi verilen kuzuya çocuğu gibi bakıyor - Çoban Akdağ: - ''Menekşe, akşamları sürünün içerisine bıraktığım zaman durmuyor, yanıma geliyor, benimle yatıyor"

ELAZIĞ (AA) - BESTAMİ BODRUK - ENVER HANCI - Elazığ'da annesi doğum esnasında annesi ölen ve "Menekşe" ismi verilen kuzu, kendisini biberonla besleyen çoban Cevat Akdağ'ın peşinden ayrılmıyor.

Elazığ'ın Sivrice ilçesinden Erzurum yaylalarına gitmek üzere yola çıkan göçerlerden Cevat Akdağ ile kuzusu ''Menekşe'' arasında özel bir bağ oluştu.

Çoban Cevat Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, annesi doğum esnasında ölen 2 aylık kuzuyu diğer koyunlardan uzak durduğu için biberonla beslediğini, ''Menekşe'' adını verdiği hayvanın, bu süreçte kendisine bağlandığını söyledi.

Menekşe'nin, sabahları meraya saldığı sürüye katılmadığını, dönüp kendisine koştuğunu anlatan Akdağ, "Sanki bana 'sütümü ver, ben gitmiyorum' diye sesleniyor. Sütünü verince diğer kuzuların yanına gidiyor. Öğlen vakti yine meleyerek yanıma geliyor, süt istiyor. Akşamları sürünün içerisine bıraktığım zaman durmuyor, yanıma geliyor, benimle yatıyor" diye konuştu.

Sürüyü otlatmak amacıyla sürekli yaylada olduğu için 4 çocuğunu çok sık göremediğini belirten Akdağ, ''Çocuklarım aklıma gelince Menekşe'yi çağırıyorum. O da hemen yanıma geliyor. Menekşe ile konuşuyorum, sütünü veriyorum. Çocuklarım yanımdaymış gibi oluyor" dedi. 


  ETİKETLER:

  zaman

  ,

  Uzak

  ,

  çoban