Avcılar, atıcılık ve trap yarışmasında buluştu

Avcılar, atıcılık ve trap yarışmasında buluştu
Avcılar, atıcılık ve trap yarışmasında buluştu
- Elazığ'da düzenlenen 20. Avcı Bayramı şenliği kapsamındaki yarışmalara yaklaşık 300 avcı katıldı

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da düzenlenen Avcı Bayramı şenliği kapsamındaki atıcılık ve trap yarışmalarında 300 avcı hünerlerini sergiledi.

Elazığ Kara Avcıları Derneği tarafından merkeze bağlı Şahinkaya köyü kırsalında düzenlenen 20. Avcı Bayramı şenliğinde avcılar trap ve tek kurşun yarışlarında mücadele etti.

Yarışmanın açılış atışlarını, Pertek Belediye Başkanı Recai Vural, Elazığ Kara Avcıları Derneği Başkanı Erdoğan Durmaz ve Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban yaptı. Daha sonra yaklaşık 300 avcının hünerlerini sergilediği trap ve tek kurşun yarışmaları başladı. Yarışmalarda dereceye giren sporcular, tüfek, kupa ve av malzemeleriyle ödüllendirilecek.

Elazığ Kara Avcıları Derneği Başkanı Erdoğan Durmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, av sezonunun 15 Ağustos 'ta, keklik avı sezonunun ise 17 Ekim'de başlayacağını belirtti. Amaçlarının sürdürülebilir bir avcılık olduğunu dile getiren Durmaz, "Bütün avcılarımız resmi kayıtlıdır. Derneğimize kayıtlı 800 üyemiz var, bunların 550 tanesi faal yani evraklı avcıdır" dedi.

Avcılara kazasız bir sezon dileyen Durmaz, şunları kaydetti:

"En büyük problemimiz kaçak avcılık. Buradan yetkililere de seslenmek istiyorum. Hepimiz vergilerimizi veren ve pullarımızı alan insanlarız. Yani tabiri caizse dağın kirasını biz veriyoruz. Bu işin vergisini biz veriyoruz. Malum köyde vatandaş kaçak tüfeğini alıyor, istediği zaman  ava çıkabiliyor. Bu yüzden kaçak avcılıkla sıkı mücadele edilmesi lazımdır. Tabi burada avcıların da taşın altına elini koyması lazım. Bu hepimizin problemidir. Lütfen limitler dahilinde avlanalım. Bizden önceki nesil bize nasıl bu avı bırakmışsa biz de sonrakilere bırakalım."

Elazığ'da trap atış sahası ve atış poligonu olmadığını söyleyen ve yetkililerden bu konuda yardım isteyen Durmaz, "Bir poligonumuz olursa hayvanlar üzerinde de avcı baskısı azalır. Av sezonu dışında böyle etkinlikleri orada yaparız" şeklinde konuştu.