Başbakan Yardımcısı Arınç:

Başbakan Yardımcısı Arınç:
Başbakan Yardımcısı Arınç:
- (Çözüm Süreci) "Hem içeride hem dışarıda bu süreci bozmaya çalışanlar vardır. Hem içeride hem dışarıda hala 'silah elimizde olmalı ki güçlü olalım' diyenler vardır. Ama sözümüz söz. Millet nasıl istiyorsa Çözüm Süreci'ni, onun istediği gibi yapacağız ve bitireceğiz" - "HDP ne kadar kılık değiştirirse değiştirsin, PKK'yla kalbi ve organik bağları var. Kandil'le ve Öcalan'la birliktelikleri var. Seçime bu şekilde girmeleri ve adaylarını tespit etmeleri iki tarafın da onayından sonra olmuştur"

ELAZIĞ (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hem içeride hem dışarıda Çözüm Süreci'ni bozmaya çalışanlar bulunduğunu belirterek, "Hem içeride hem dışarıda hala 'silah elimizde olmalı ki güçlü olalım' diyenler vardır. Ama sözümüz söz. Millet nasıl istiyorsa Çözüm Süreci'ni, onun istediği gibi yapacağız ve bitireceğiz" dedi.

Elazığ'da sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve partililerle bir araya gelen Arınç, burada yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarları döneminde sağlık, ulaşım eğitim gibi alanlarda gerçekleştirdikleri hizmetleri anlattı. 

Başörtüsü yasağının iktidarları döneminde kaldırıldığını belirten Arınç, kızlarına işkence yapılırken, başından örtüsü çekilirken ağladıklarını ancak hiçbir zaman dağa çıkmayı düşünmediklerini ifade etti. 

Arınç, "Silaha sarılmayı düşünmedik. Kendi insanımızı yok saymazlık edemedik. Sabredeceğiz dedik ve demokratik yollardan bu düzeni değiştireceğiz dedik. Demokrasi her şeyin çaresidir dedik ve bugün hamdolsun aldığımız her karar milletimizin bize verdiği destekle oldu" diye konuştu.

Elazığ'ın partilerine yüzde 70, Kovancılar ilçesinin yüzde 80, Palu ilçesinin yüzde 75 destek verdiğini aktaran Bülent Arınç, şunları söyledi:

"Biz bunları o güçle yaptık. Siz yaptınız aslında. Alevi-Sünni kavgası var mı Türkiye'de? Çorum yaşanıyor mu? Kahramanmaraş yaşanıyor mu? Sivas yaşanıyor mu? Başbağlar yaşanıyor mu? Hala kaşımak isteyenler var. Hala Alevi yurttaşlarımızı tahrik etmek isteyenler var. Onlar oldu bu ülkenin bir gerçeği. Onlar da bizim dostlarımız ve kardeşlerimiz. Onlar da bu ülkenin yurttaşları. Onların da tüm haklı taleplerine kulaklarımızı kapatamayız. Yine demokrasi içinde, yine hukuk içinde bunlar karşılanır. Geçmişte kavga istendi. Türk-Kürt çatışması, terör buradan doğdu. Çözüm Süreci, milli birlik ve kardeşlik projesi, tüm bunlarla birlikte, Allah'ın izniyle 3 seneden bu yana artık annelerin gözyaşlarının dindiğini, çok büyük ölçüde şehit cenazelerinin artık gelmediğini ve ülkede bir dostluk ve kardeşliğin başladığını düşünüyoruz."

Terörün devam etmesini isteyenlerin bulunduğunu kaydeden Arınç, şöyle devam etti:

"Hem içeride hem dışarıda bu süreci bozmaya çalışanlar vardır. Hem içeride hem dışarıda hala 'silah elimizde olmalı ki güçlü olalım' diyenler vardır. Ama sözümüz söz. Millet nasıl istiyorsa çözüm sürecini, onun istediği gibi yapacağız ve bitireceğiz. Ne şehitlerimizin, gazilerimizin hakkı ve gözyaşı yerde kalacak ne de bundan sonra Allah korusun gözyaşlarınızın akmasını istemediğimiz için, ülkede kardeşliği nasıl kuracağımız biz biliyoruz. Hiç bir şiddete müsaade etmeyiz. Kamu düzenini bozacak hiç bir şiddete müsaade etmedik ve etmeyeceğiz." 

- "Birbirlerine gizli, açık destekleri var"

Genel seçime yönelik bir proje geliştirildiğini, bu projenin "HDP'yi parti olarak seçime sokmak, AK Parti'nin milletvekili sayısını biraz daha aşağı çekmek" olduğunu savunan Arınç, HDP'nin AK Parti'ye karşı "koçbaşı" gibi kullanıldığını, dış medyanın, merkez medyanın ve diğer partilerin HDP'yi desteklediğini vurguladı.

MHP 'nin HDP'ye karşı, HDP'nin de MHP'ye karşı bir parti olduğunun düşünüldüğünü ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Evet, bunu herkes düşünebilir. Seçime 2 gün aldı. Bu 2 güne kadar MHP'nin HDP aleyhinde bir çift sözünü duydunuz mu? HDP'nin MHP aleyhinde bir çift sözünü duydunuz mu? Bunların birbirine söyleyecek sözü yok mu? Yok, söylemezler. Çünkü MHP diyor ki 'bana oy vermeyecek olanlar HDP'ye versin, HDP, AK Pati'yi aşağıya çekecek bir partidir. Ben de AK Parti'nin gitmesini istiyorum.' Peki CHP 'nin MHP için söyleyeceği, CHP'nin HDP için söyleyeceği bir söz yok mu? HDP, CHP için bir şey konuşamaz mı? Konuşmuyorlar. Birbirlerine gizli, açık destekleri var. Eleştirmiyorlar, şikayet etmiyorlar. Üçünün de tek hedef var; AK Parti'nin zayıflaması, güçsüz hale gelmesi."

- "Önce milletin gönlünü aldık, sonra oyunu aldık"

Diğer partilerin "AK Parti gitsin de ne olursa olsun" dediklerini aktaran Bülent Arınç, konuşmasına şöyle devam etti:

"Millet sizi seviyorsa CHP'yi tek başına iktidara getirsin. MHP'yi getirsin. HDP'ye diyorum ki 'siz de barajı aşmakla uğraşmayın, millete kendinizi sevdirin.' Bak biz önce milletin gönlünü aldık, sonra oyunu aldık. 13 senedir de iktidardayız. Siz de korkuyu, tehdidi bırakın millete doğru şeyler söyleyin. Oy alabilirseniz de iktidar olun. AK Parti gitsin, Türkiye yansın, yıkılsın, bitsin umurunuzda değil. HDP'ye diyorum ki ben, 'senin tek başına iktidar olma niyetin var mı? Böyle bir gücün var mı?' 'Yok' diyor. Peki sen ne istiyorsun? 'Ben, sadece barajı aşmak istiyorum'. Peki barajı aştın iktidar olabilecek misin? 'Hayır, iktidar olamayacağım. Ben sadece AK Parti'yi güçsüz hale getirmek istiyorum, yıkmak istiyorum'. MHP'ye soruyorum, 'senin iktidar olma niyetin var mı, şansın var mı, gücün var mı?' 'Vallahi yok' diyorlar. Peki sen ne istiyorsun? 'AK Parti gitsin de ne olursa olsun.' CHP, senin iktidar olma niyetin var mı? Dışarıda yalvarıyor 'bana 4 sene verin' diye. Peki 'sen iktidar olabilecek misin?' 'Hayır. Benim oyum yüzde 25, en fazla üzerine bir puan koysam ben de bir 20 sene daha CHP'nin başında kalırım.' Peki ülke ne olur? Ne olursa olsun.''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'nu eleştiren Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sonunda Kılıçdaroğlu ağzından baklayı çıkardı. AB Büyükelçileri ile toplantı yaparken onlara dedi ki; 'biz AK Parti'nin karşısında üç parti koalisyon kurabiliriz.' Dilinin altından bakla çıktı. Ama bir daha söylüyorum size, CHP MHP ile, MHP HDP ile üçü birlikte hükümet kurabilirmiş. Böyle bir yemek masanıza gelse yer misiniz, tadını alır mısınız? Böyle bir hükümet kurulabilir mi? Böyle bir hükümet iş yapabilir mi? Böyle bir hükümet Türkiye'nin sorunlarını sırtlayabilir mi? HDP götürebilir mi? HDP bildiğiniz HDP, MHP bildiğiniz MHP. Birbirlerine karşı sadece vatan haini, kan içicilik, şuculuk, buculuk üzerinden siyaset yapan birkaç parti bir araya gelecek hükümet kuracak. Tek dertleri var; 'AK Parti gitsin'. Bunu herkesin bilmesi lazım. Bu yüzden tekrar güçlü bir şekilde iktidar olmamız lazım." 

- " PKK , KCK ve maalesef diğer unsularla irtibatları var"

Partilerinin vatandaşların gönlünden oy istediğini, HDP'nin Doğu ve Güneydoğu'da yaptığı gibi baskılarla, tehditlerle, silah zoruyla oy istemediklerini ifade eden Bülent Arınç,  sözlerini şöyle tamamladı:

"Bana gönlünde yer varsa oyunu ver. Sandığa git, ananın ak sütü gibi helal oyunu kullan. Ben sadece bunu istiyorum. Beni sev başkalarından da korkma. HDP ne kadar kılık değiştirirse değiştirsin, PKK'yla kalbi ve organik bağları var. Kandil'le ve Öcalan'la birliktelikleri var. Seçime bu şekilde girmeleri ve adaylarını tespit etmeleri iki tarafın da onayından sonra olmuştur. Seçilebilecekleri yerlerde örgüt patenti olanları, seçilemeyecek olan yerler de ise başkalarını koyabilmişlerdir. PKK, KCK ve maalesef diğer unsularla irtibatları vardır. Bunları inkar etmiyorlar. O yüzden ne kadar makyaj yaparsanız yapın, yağmur yağar, yüz ıslanır ve makyaj akar. Siz bunu bile bile HDP'ye oy kullanacaksanız kullanın. Gerçek kimliğini bilerek kullanın. Neticesine de razı olun. Milletin karşısına çık, 'beni seviyorsan bana oy ver, benim bağlantılarım şunlardır. Önder Öcalan'ın iradesi benim irademdir' de bakalım da Türkiye'de oy alabiliyor musun? Oysa bunlar ne diyorlar. 'Tayyip Erdoğan'ı başkan yaptırmayacağız' diyorlar Tek sloganları bu."