Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Turbay:

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Turbay:
Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Turbay:
- "Memurun amiri tarafından, amirinin iki dudağı arasında olan iş güvencesinin kaldırılması bizim kırmızı çizgimizdir"

ELAZIĞ (AA) - Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Genel Başkanı Mürsel Turbay, memurun iş güvencesinin kaldırılmasının kırmızı çizgileri olduğunu bildirdi. 

Bem-Bir-Sen Elazığ İl Başkanlığınca bir otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan Turbay, İl Özel İdaresi, Elazığ Belediyesi ve Akçakiraz Belde Belediyesi ile sosyal denge sözleşmesi imzalayacaklarını söyledi.

Memurların halka hizmet verdiğini ifade eden Turbay, memurları değersizleştirecek çalışmaları kabul etmediklerini belirtti.

Turbay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında toplanan Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı'nda da dile getirdikleri üzere hükümetin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapmayı planladığı değişiklikleri desteklediklerini anlattı. 

"Yamalı bohça" haline gelen kanunun yeniden düzenlenmesinin elzem olduğunu vurgulayan Turbay, birçok maddenin değiştirilmesi gerektiğini savundu.

Memurun iş güvencesini ve çalışma barışını tehlikeye sokacak her türlü düzenlemenin ise karşısında olduklarına işaret eden Turbay, şöyle devam etti:

"Memurun amiri tarafından, amirinin iki dudağı arasında olan iş güvencesinin kaldırılması, bizim Memur-Sen ve üye sendikaları olarak, Memur-Sen ve Bem-Bir-Sen olarak kesinlikle ve kesinlikle kırmızı çizgimizdir. Asla ve asla bundan taviz veremeyiz ve bundan vazgeçemeyiz. Çalışmayan memur yoktur, çalıştıramayan yönetici vardır."  

- Bayırbucak Türkmenlerine yardım kampanyası

Türkiye'nin çevresinin adeta bir ateş çemberi olduğunu belirten Turbay, sığınmacılara kapılarını, evlerini ve gönüllerini açtıklarını ifade etti. 

Bayırbucak Türkmenleri için, iki gün önce, Türkiye genelinde bir yardım kampanyası başlattıklarını anımsatan Turbay, "Bundan sonra da inşallah, sadece oraya un, ekmek göndermekle değil, ciddi anlamda katkı sunmak gerekir. Kardeşlerimizin o inançlarına, direnişlerine katkı sunmamız gerekir" dedi. 

- Terörle mücadele

Turbay, terörün dini, inancı, kitabı ve mezhebi olmadığını aktararak terörle mücadele etmenin bir tek yolu olduğunu, bunun da millet, ülke ve devlet olarak birlik ve beraberlikten geçtiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Biz biriz, iriyiz, diriyiz ve hep birlikte Türkiye'yiz" dediğini hatırlatan Turbay, "Ben de aynı zamanda bunları söylerken 'Biz, hep birlikte milleti İbrahimiz' diyorum. Öyleyse, ciddi anlamda birlik ve beraberlik içerisinde olursak ancak ve ancak terörün de sonunu getirmiş olabiliriz, başka türlü olmaz" diye konuştu.