Bombalı saldırıdan sağ kurtuldu hayata tutundu

Bombalı saldırıdan sağ kurtuldu hayata tutundu
Bombalı saldırıdan sağ kurtuldu hayata tutundu
- Erbil'de ABD Başkonsolosluğu yakınındaki bombalı saldırıda ağır yaralanan iş adamı Özdal Albayrak ambulans uçakla Türkiye'ye getirildikten sonra tedavi altına alındığı hastanede verdiği yaşam savaşını kazandı - İş adamı Albayrak: - "Türk iş adamlarının iş yapmasını engellemek ve oradan kaçırma amaçlı bir eylem diye düşünüyorum"

ELAZIĞ (AA) -  İSMAİL ŞEN / MEHMET AĞIN - Yaklaşık 2 ay önce Irak'ın Erbil kentinde ABD Başkonsolosluğu yakınındaki bombalı saldırıda ağır yaralanan ve Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla Türkiye 'ye getirilen iş adamı Özdal Albayrak, hayata tutundu. 

Ankara 'daki hastanede 1 ay süren tedavinin ardından taburcu edilen Albayrak'ın yüz ve vücudundaki yanıklar Elazığ'da takip edilecek. Sargılardan hala kurtulamayan Albayrak, ortasında kaldığı bombalı saldırının dehşetini AA muhabirine anlattı.  

Erbil'in Ankawa semtindeki ABD Başkonsolosluğu yakınında bomba yüklü araçla gerçekleştirilen intihar saldırısından yaralı kurtulmasını "mucize" olarak nitelendiren Albayrak, patlamanın etkisiyle vücudunun büyük bir bölümünde yanık, isabet eden şarapnel parçalarından dolayı da baş, bel ve omuriliğinde çatlak ve yaralar olmasına rağmen bilincini kaybetmediği için saldırı anının her saniyesini hatırladığını belirtti.

Yanındaki Türk iş adamlarıyla Amerikan Konsolosluğuna yakın bir kafede iş görüşmesi için bulunduklarını ifade eden Albayrak, içerisi kalabalık, hava da güzel olduğu için dışarıda oturmaya karar verdiklerini söyledi.

Kafeden yaklaşık 7 metre uzaktaki bomba yüklü aracın patlaması üzerine bir anda alevlerin ortasında kaldıklarını dile getiren Albayrak, yaşadıklarını şu sözlerle aktardı:

"Çok büyük bir alev basıncı ile 10 metre ileriye fırladım. Yaklaşık 300 kilo ağırlığında TNT-fosfor bombası araca yüklenerek patlama meydana getirilmiş. Bilincimi hiç kaybetmedim. Her yerim benzin dökülmüş gibi yanıyordu. Hem yanan elbiselerimi çıkardım hem de kafamı, yüzümü yanan yerlerimi söndürdüm. Bir taraftan da kendimi bir an önce o cehennemin içinden atmaya çalıştım. Köşeye kadar sürünerek o cehennemin içinden çıktım. Yanımızda oturan Bülent ve Sadettin arkadaşlarımız gözümün önünde yanarak öldü."

-"Erbil'de hiçbir müdahalede bulunulmadı"

Albayrak, patlamanın ardından sürünerek geldiği köşede beklemeye başladığını, yaklaşık 15-20 dakika sonra bulunduğu yere gelen bir güvenlik aracına bindirilip hastaneye götürüldüğünü kaydetti.

Araçtakilerin, Türk olduğunu söyledikten sonra kendisine daha hassas davrandıklarını ifade eden Albayrak, "(Türküm) deyince kilitlenen trafikte ters yöne girip havaya ateş etmek suretiyle trafiği açıp beni hastaneye yetiştirdiler ancak hastanede hiçbir müdahale olmadı. Sebebi de Türkiye'ye gönderilecek olmam. Durumum ağır olduğundan bana bir şey olması durumunda mesuliyet alamazlarmış" dedi. 

Erbil'deki hastanede herhangi bir ağrı kesici yapılmadan ve "bir parça ekmek verilmeden" 3 gün boyunca bir odada tutulduğunu belirten Albayrak, daha sonra inişine izin verilen Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla Türkiye'ye getirildiğini ve  tedavi altına alındığı Ankara Dış Kapı Eğitim ve Araştırma Hastanesinden bir aylık tedavinin ardından taburcu edildiğini anlattı.

-"Saldırı Türk iş adamlarına yönelikti" 

Saldırının Türk iş adamlarının sık gittiği bir kafenin yakınında yapılmış olmasının, akıllara soru işareti getirdiğini dile getiren Albayrak, "(Amerikan konsolosluğuna yönelik bir saldırı) deniyor ama öyle olduğunu sanmıyorum çünkü konsolosluğun girişine uzak mesafede. Onun gibi 10 araç koysalar yine hiçbir etki etmez. Orası Türk iş adamlarının olduğu bilinen bir yer, ona yönelik bir patlamaydı. Türk iş adamlarının orada iş yapmasını engellemek ve oradan kaçırma amaçlı bir eylem diye düşünüyorum" görüşünü savundu.

-"Allah'ın yüce adaletine havale ediyorum"

Albayrak'ın babası Halis Albayrak da oğlu bombalı saldırıdan yaralı kurtulduğu için Allah'a şükrettiklerini belirterek, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diledi.

Ortadoğu 'da yaşanan şiddetin son bulması temennisinde bulunan Albayrak, "Sadece ekmeğini kazanmak için orada bulunan insanların maruz kaldığı bu saldırıyı gerçekleştirenleri Allah'ın yüce adaletine havale ediyorum. Tüm Müslümanların aklını başına toplaması lazım. Müslümanları parçalamak için elinden geleni yapıyorlar" diye konuştu. 

Erbil'in Ankawa semtinde 17 Nisan'da ABD Başkonsolosluğu yakınında gerçekleştirilen saldırıda, 2 Türk vatandaşı hayatını yitirmiş, 8 kişi de yaralanmıştı.