Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz
Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz
-Atatürk, vefatının 76. yılında Elazığ'da anıldı

ELAZIĞ (AA) - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün ebediyete intikalinin 76. yılı dolayısıyla Elazığ'da anma töreni düzenlendi.

Eski Hükümet Konağı Meydanın'daki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan törende iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde devam eden törende, Mezre Ortaokulu öğrencilerinin okuduğu şiirler ve oratoryo gösterisi ile Atatürk'ün hayatını anlatan slayt gösterisi yer aldı. Törende ayrıca, "10 Kasım ve Atatürk" konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

8. Kolordu Komutanlığı ve Garnizon Komutanlığı adına bir konuşma yapan kurmay yüzbaşı Fatih Gökşin, Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 70. yılı minnetle andıklarını belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin değişmez başkomutanı ve 20. yüzyılın dehası Atatürk'ün eşsiz bir lider olduğunu vurgulayan Gökşin, şunları kaydetti:

"Mustafa kemal Atatürk, 'Amaç, Türk milletinin şerefli bir millet olarak yaşamasıdır, şerefli bir yaşam için önce özgürlük ve bağımsız gereklidir' diyerek, Türk milletini yok etmek azminde olan düşmanlara karşı bir ölüm kalım mücadelesi başlatan ve bu mücadeleyi başarıyla sonuçlandıran bir liderdir. Bir milleti yok etmek için çağın tüm teknolojisinin seferber edildiği 1919-1922 yıllarında bağımsızlık aşkıyla ortaya atılan o ateşten gömleği sırtına geçiren bir kişinin, her şeyden önce milletin içinden çıkması, milleti sevmesi, milletine güvenmesi ve milleti için ölümü göze alabilecek bir karakterde olması gerekmektedir. Bu niteliklere ve üstün liderlik özelliklerine sahip olan Atatürk, Kurtuluş Savaşı ile askeri anlamda milletin tüm kaynaklarını seferber ederek, milleti, milli birlik ve beraberlik içinde mücadeleye sevk etmiştir."

Törenlere, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar, protokol üyeleri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.