CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
- "Uygar bir ülkede demokrasi açısından hangi kurallar geçerliyse hepsini bu ülkeye getireceğiz. En temel önerimiz şu olacak: CHP iktidarında ilk üç ay içinde siyasi ahlak yasasını getireceğiz. Siyasetçinin halkına hesap verebileceği bir süreci başlatacağız" - "Siyasi partilerin kapatılmasını tümüyle ortadan kaldırıyoruz diye bir değişiklik Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne AKP tarafından hiç verilmedi" - "Yüzde 1 oyu olan parti bile parlamentoya en az bir milletvekili getirebilmelidir. Bu kuralı benimsiyorsanız getirin hemen değiştirelim"

ELAZIĞ (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , uygar bir ülkede demokrasi açısından hangi kurallar geçerliyse hepsini getireceklerini belirterek, "En temel önerimiz şu olacak: CHP iktidarında ilk üç ay içinde siyasi ahlak yasasını getireceğiz. Siyasetçinin halkına hesap verebileceği bir süreci başlatacağız" dedi. 

Kılıçdaroğlu, Elazığ Cem Kültür Merkezi Derneği'nin Cemevi'ni ziyaret etti. Cemevi'ni gezen Kılıçdaroğlu, Dernek Başkanı Polat Şaroğlu'yla bir süre görüşerek, çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

Çıkışta parti otobüsünden alanda kendisini görmeye çalışan vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, gösterilen ilgiye teşekkür ederek, "Sizleri seviyorum. Sizler için çalışıyorum. Bu ülkede hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye özlemini inşallah hayata geçireceğiz. Sevginin, barışın egemen olduğunu hep beraber göreceğiz. Etnik kimliği, inancı ne olursa olsun insanı, insan olarak bileceğiz, Allah'ın yarattığı en değerli varlık olarak göreceğiz ve başımıza tac edeceğiz. Yolumuz açık olsun, gönlünüz zengin olsun. Dostluk ve kardeşlikle, hoşgörüyle hepinizi Allah'a emanet ediyorum" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, daha sonra Akgün Otel'de Alevi dedeleriyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü. Toplantının ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, kanaat önderlerinin partilerinden beklentilerini toplantı sayesinde öğrendiklerini belirtti.  

- "İzmir'den ön seçime gireceğim"

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin İzmir'den milletvekili adayı olmasıyla ilgili açıklamaları sorması üzerine, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu, İzmir'de bir tesisin açılışı sırasında CHP Genel Başkanının İzmir'den önseçime girmesinin çok önemli olduğunu ifade etti ve böyle bir çağrısı oldu. Ben de o çağrıyı düşüneceğimi ifade etmiştim. Dün onu gerçekleştirdik. İzmir'den ön seçime gireceğim" dedi. 

- "Dış politikamız barış eksenli olacak"

Başka bir gazetecinin bir ankete dayanılarak AK Parti'nin oylarının düştüğü yönünde yapılan değerlendirmeleri sorması üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bir düşüş trendi yaşadığını biliyoruz. Bu kadar işsizlik, yoksulluk varken dış politikada tamamen dışlanmışken, bu iktidarın uzun süre ayakta kalması zaten mümkün değil. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak toplumun her kesimine ama her kesimine şu sözü veriyoruz:  AKP 'nin 12 yılda gerçekleştiremediği çoğu değişimi 4 yılda yapacağız. İşsizliği, yolsuzluğu, taşeron işçileri telaffuz etmeyeceğiz. Bunların tamamını bitireceğiz. Yeni, güzel, kendine güvenen, özgüveni yüksek, yeni bir Türkiye inşa edeceğiz. Ortadoğu'ya barışı kesinlikle biz getireceğiz. Ortadoğu kan gölüne dönmeyecek, dış politikamız barış eksenli olacak. Türkiye'nin saygınlığına uygun bir dış politikayı inşa edeceğiz."  

Avrupa Birliği ile güç olan süreci yeniden inşa edeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, yeni fasıl açılmasını beklemeden Avrupa Birliği'nin, Avrupa'nın pek çok talebini yerine getireceklerini söyledi.

Türkiye'ye birinci sınıf demokrasiyi birilerinin talebi üzerine değil, bu ülkenin yurttaşlarının talebi üzerine getireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bu ülkenin yurttaşları birinci sınıf demokrasiyi hak ediyorlar. 'Efendim gidelim AB müzakere açsın, müzakerelere bakalım, ona göre yasal değişiklikler yapalım' diye bir düşünceyi asla taşımıyoruz. Uygar bir ülkede demokrasi açısından hangi kurallar geçerliyse hepsini bu ülkeye getireceğiz. En temel önerimiz şu olacak: CHP iktidarında ilk üç ay içinde siyasi ahlak yasasını getireceğiz. Siyasetçinin halkına hesap verebileceği bir süreci başlatacağız. Demokrasiyi yeniden inşa edeceğiz. Birinci sınıf demokrasi olacak. Siyasi Partiler Yasası'nı değiştireceğiz. Milletvekillerini milletin kendisi seçecek, siyasi parti liderleri değil. Milletvekilinin geleceği, bir siyasi parti liderinin iki dudağı arasında olmayacak. Yasama organını, yürütme organının arka bahçesi olmaktan çıkartacağız. Çok düşüncemiz var, güzel düşüncelerimiz var. Dört yıl içinde bunların tamamını gerçekleştireceğiz. Dördüncü yılın sonunda görecekler ki 12 yıllık hasarın tamamı telafi edilmiş ve geleceğe güvenle bakan bir Türkiye olacak."

- Parti kapatmalar konusunda Anayasa değişikliği teklifi

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin AK Parti'nin parti kapatmalar konusunda Anayasa değişikliğini öngören yasa teklifi hakkındaki değerlendirmesini sorması üzerine, "AK Parti'nin önerdiği Anayasa değişikliği teklifinde parti kapatma engellenmiyor. Orada Anayasa'da diyor ki, 'Şu şu kurallara uymayan parti temelli kapatılır.' Oradaki temelli sözcüğünü alıyorlar, işte 'parti kapatılır' oluyor. Şimdi bu temelli kapatılırla, kapatılır arasında ne fark var. Partiyi kapattıktan sonra zaten kapatmış oluyorsunuz. Artı kapatmadan önce bir ara unsur olarak TBMM'yi devreye koyuyorlar. Yani siyasi partilerin kapatılmasını tümüyle ortadan kaldırıyoruz diye bir değişiklik TBMM'e AKP tarafından hiç verilmedi" dedi.

- Seçim barajı

Seçim barajına değinen Kılıçdaroğlu, siyasi partilerin  vazgeçilmez unsur olduğu kabul ediliyorsa 12 Eylül askeri rejiminin getirdiği yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, fiilen partileri kapatan unsurun yüzde 10 barajı olduğunu dile getirerek, "Vatandaş A partisine oy veriyor, B partisi milletvekili çıkarıyor. Biz buna da milli irade diyoruz. Böyle milli irade olmaz. Yüzde 1 oyu olan parti bile parlamentoya en az bir milletvekili getirebilmelidir. Bu kuralı benimsiyorsanız getirin hemen değiştirelim. Açık çek veriyoruz. O zaman siyasi partiler kapansın mı kapanmasın mı tartışmaları tümüyle bitmiş olacak" diye konuştu. 

Kemal Kılıçdaroğlu , Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek, bir süre yetkililerle görüştü. Kılıçdaroğlu, ardından yakınlardaki bir boru fabrikasını gezerek, çalışanlarıyla sohbet etti.