Din kültürü öğretmeni adaylarından atama protestosu

Din kültürü öğretmeni adaylarından atama protestosu
Din kültürü öğretmeni adaylarından atama protestosu
ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da, üniversitelerin ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümünden mezun olanlar ile eğitimlerini...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da, üniversitelerin ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümünden mezun olanlar ile eğitimlerini sürdüren öğrenciler, öğretmen atamalarında mağdur edildikleri gerekçesiyle eylem yaptı.

Öğretmenevi önünde toplanan grup, ellerinde pankartlarla bir süre slogan attı.

Burada, grup adına basın açıklaması yapan üniversite öğrencisi Burcu Atakan, öğretmen atamalarında ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümünden mezun olan öğrencilerin mağdur edildiğini ileri sürdü.

Öğretmen atamalarında önceliğin ilahiyat fakültesi mezunları yerine üniversitelerin din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümü mezunlarına verilmesi gerektiğini ifade eden Atakan, mağduriyetlerinin 17 Nisan 2014 tarihinde Yükseköğretim Kurulu'nun bölümlerine öğrenci alımını durdurmasıyla başladığını savundu.

Şubat ayında yapılan öğretmen atamalarında binlerce mezunun hayalinin yıkıldığını dile getiren Atakan, "Yüzde 5 bölümümüz mezunu atanırken yüzde 95'e varan oranda ilahiyat fakültesi mezununun ataması yapılmıştır. Bunun yanında yüksek puana sahip binlerce mezunumuz varken 50 gibi düşük bir puan ile formasyonsuz bir şekilde ataması yapılan öğretmen adaylarının olması öğretmenlik atamalarının haksız boyutunu gözler önüne sermiştir" dedi.