Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü
Dünya Otizm Farkındalık Günü
- Elazığ'da otizmle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş düzenlendi

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da, 2 Nisan  Dünya  Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yürüyüş yapıldı.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü ve  Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde İzzet Paşa Meydanı'nda toplanan otizmli çocuklar ile ebeveynleri, Gazi Caddesi üzerinden slogan atarak Elazığ Ögretmenevi önüne kadar yürüdü.

Yürüyüşe katılan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, yaptığı konuşmada, göreve başladığı gün devletin şefkatine ve desteğine ihtiyaç duyan kesimlerle, engelli çocuklarla, yaşlılarla ve zorluk içerisindeki kadınlarla kendisini halkın daha çok bir arada göreceğini söylediğini anımsattı. 

Bir aylık görev süresince bunun için gayret gösterdiğini belirten Zorluoğlu, engellilerin sadece belirli günlerde değil, her zaman hatırlanması gerektiğini söyledi.

Zorluoğlu, şunları kaydetti:

"Engelli kardeşlerimizi sadece belirli günlerde, sokaklarda, caddelerde görmek istemiyorum. Bütün engelli kardeşlerimi, vatandaşlarımı, çocuklarımı her gün caddelerde, sokaklarda yürürken, kendi işlerini görürken görmek istiyorum. Bunun için de gerek devlet, gerek belediye olarak bazı düzenlemeleri yapmamız gerekiyor, bunun farkındayız. Caddelerin, sokakların, kaldırımların, binaların engelli kardeşlerimize daha uygun hale getirilmesi önem taşıyor. Bu benim için de önemli önceliktir. Hizmet verdiğim süre içerisinde inşallah başta kamu kuruluşu binaları olmak üzere bütün alanları engelli kardeşlerimize daha uygun hale getirmeye gayret göstereceğim." 

İl Halk Sağlığı Müdürü İbrahim Halil Akkuş ise kurum olarak otizm hakkında toplumda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, "İlaçla tedavisi olan bir hastalık değil, rehabilitasyonla tedavi edilen bir hastalık. Bununla ilgili de okul çağına gelmeden okul öncesinde fark edilebilmesini istiyoruz. Bu anlamda hem halkımızdan hem de sağlık çalışanları ve eğitimci arkadaşlarımızdan farkındalığın üst düzeyde olmasını istiyoruz" diye konuştu.