Dünya Tüberküloz Günü

Dünya Tüberküloz Günü
Dünya Tüberküloz Günü
ELAZIĞ (AA) - Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan tüberkülozdan korunmada en önemli hususun erken tanı...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan tüberkülozdan korunmada en önemli hususun erken tanı ve en kısa sürede tedaviye başlanması olduğunu bildirdi.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, halk arasında "verem" olarak bilinen hastalıkla ilgili olarak halkın bilgilendirilmesi amacıyla her yıl 24 Mart tarihinin Dünya Tüberküloz Günü olarak kutlandığı belirtildi.

Verem hastalığının kalıtsal değil bulaşıcı bir hastalık olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hastaların öksürme ve hapşırmaları sırasında etrafa saçtıkları verem mikroplarının sağlam kişiler tarafından solunması ile bulaşır. Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. İlaca dirençli vakalar da dahil tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan bütün ilaçlar bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara verilmek üzere sağlık kuruluşlarına dağıtılmaktadır. Tedavi süreci en az 6 ay süren bu hastalıkta düzenli ve eksiksiz ilaç kullanımı büyük önem arz etmektedir. İlaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık büyük oranda azalmakta, tedavisi önerilen sürede eksiksiz şekilde kullanan hastalar yüzde 100'e yakın oranda şifa bulmaktadır. Bireyin ve dolayısıyla toplumun tüberküloz hastalığından korunmasında en önemli husus, tüberküloz hastalarına erken tanı konması ve en kısa sürede tedaviye başlanmasıdır."


    ETİKETLER:

    Dünya