Dünya Yaşlılar Günü

Dünya Yaşlılar Günü
Dünya Yaşlılar Günü
ELAZIĞ (AA) - Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla etkinlik gerçekleştirdi. Yazıkonak Aile Sağlığı Merkezi'nde düzenlenen...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla etkinlik gerçekleştirdi. 

Yazıkonak Aile Sağlığı Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, yaşlılara sağlıklı beslenme ve yaşlılık döneminde karşılaşılan çeşitli hastalıklarla ilgili broşürler dağıtıldı, hediyeler verildi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şube Müdürü İrem Bulut, burada yaptığı konuşmada, gelişen teknoloji ile birlikte dünyada insanların daha uzun yaşadığını ancak doğum oranlarının azaldığını söyledi.

Bulut, yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim'in Dünya Yaşlılar Günü olarak kutlandığını anımsatarak, "Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılımlarını, sosyal , kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir" dedi. 

Nüfusun yaşlanmasının sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarını, sosyal-kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilediğini vurgulayan Bulut,  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verildiğini belirtti.

Bulut, yaşlılara ilgi gösterilmesi gerektiğini savunarak, "Yaşlılarımız yaşanmışlıklarıyla geçmişimiz, örnek aldığımız tecrübeleriyle geleceğimizdir. Onlar örfümüz, geleneklerimiz ve hoş sohbetlerimizdir. Onlara verdiğimiz değerler ile geleceğimizi yeniden kuracağız" diye konuştu.