Elazığ Belediyesi'nin Sosyal Kart Projesi

Elazığ Belediyesi'nin Sosyal Kart Projesi
Elazığ Belediyesi'nin Sosyal Kart Projesi
- Belediye Başkanı Yanılmaz: "Bu konu üzerinden negatif algı operasyonu yapmaya kalkanlar bilsinler ki gerçekte yardım alan hemşehrilerimizi bizzat kendileri üzmektedirler"

ELAZIĞ (AA) - Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, belediye olarak hayata geçirdikleri " Sosyal Kart Projesi"yle ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilişkin, "Bu konu üzerinden negatif algı operasyonu yapmaya kalkanlar bilsinler ki gerçekte yardım alan hemşehrilerimizi bizzat kendileri üzmektedirler" değerlendirmesinde bulundu.  

Yanılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara bir nebze de olsa katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdikleri Sosyal Kart Projesi'nin bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerin aksine  Türkiye 'ye örnek bir proje olduğunu ve kamuoyunun taktirini kazandığını aktardı. 

Bunu hazmedemeyen bazı çevrelerin bu örnek projenin tanıtım töreninde çekilen ikili fotoğrafların, bilgisi dışında yayınlanmış olmasına rağmen, sosyal paylaşım sitelerinde ve basında öne çıkarılarak "vatandaşların rencide edildiğini" ve "belediyenin şov yaptığını" öne sürerek kamuoyunda kötü bir imaj oluşturulmaya çalışıldığını savunan Yanılmaz, şunları kaydetti:

"Bu konu üzerinden negatif algı operasyonu yapmaya kalkanlar bilsinler ki gerçekte yardım alan hemşehrilerimizi bizzat kendileri üzmektedirler. Bizi bilenler bilir ki, ben yokluğun ve yoksulluğun ne olduğunu en iyi bilenlerden biriyim. Onların içinde bulundukları ruh halini de en iyi bilenlerden biriyim. Onun için göreve geldiğim günden beri bütün mahallelerimizde yoksul ve muhtaç ailelerimizle birlikte oldum. Ancak bu ailelere yaptığımız hiçbir yardım medyada yer almadı ve almayacak. Buna müsaade etmedim bundan sonra da müsaade etmeyeceğim."

Yanılmaz, projenin tanıtımı kapsamında çekilen fotoğraflarda sosyal kart yerine ikili resimlerin yayınlandığı bilgisi kendisine ulaştığı an derinden üzüldüğünü ve fotoğrafların yayından kaldırılması için talimat verdiğini belirtti.

Buna rağmen bir kısım art niyetli kişilerin fotoğrafları ısrarla ve yeniden yayınlayarak asıl kendilerinin vatandaşları rencide ettiklerini ileri süren Yanılmaz, şöyle devam etti:

"Ben, hem sosyal medya hem de görsel medyada, yapılan bu yanlışlıktan dolayı, bilgim dışında olmasına rağmen bizzat 'özür diledim' ve bu özrüm yerel bütün TV kanallarının haber saatlerinde geniş yer buldu. Sonuç olarak bilgim dışında yapılmış fotoğraf servisini bahane edip sosyal medya hesaplarında ve yazılı medyada Sosyal Kart Projesi'ni küçük düşürmeye ve yok saymaya çalışan, eleştiri yapan, bunu şov olarak değerlendiren insanlar bilsinler ki yayınlandıktan 20 dakika sonra kaldırılmış fotoğrafları yayınlayarak hemşehrilerimizi rencide eden ve bunu gerçekte şova dönüştüren kendileridir. Bizler hemşehrilerimize hizmette asla geri adım atmayacağız. Çalışma şevkimizden ve sosyal projelerimizden asla taviz vermeyeceğiz."