Elazığ E Tipi Cezaevinde hükümlü ve tutuklulara seminer

Elazığ E Tipi Cezaevinde hükümlü ve tutuklulara seminer
Elazığ E Tipi Cezaevinde hükümlü ve tutuklulara seminer
ELAZIĞ (AA) - Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan kadın hükümlü ve tutuklulara "Anne ve Çocuk İlişkisi'' konulu seminer verildi.Kurumdan...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan kadın hükümlü ve tutuklulara "Anne ve Çocuk İlişkisi'' konulu seminer verildi.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamaya göre, hükümlü ve tutuklular için organize edilen faaliyetler kapsamında verilen seminere, uzmanlar Belgüzar Sivri, Nihal Yıldırım ve Rümeysa Dere konuşmacı olarak katıldı.

Nihal Yıldırım, anne ve çocuk arasındaki ilişkinin her yaşta farklılık gösterdiğini ve bunun normal bir durum olduğunu belirterek, annelerin, çocuk yetiştirme süreçlerinde zorlandıklarını ve ne yapmaları gerektiği konusunda bazen karar veremediklerini kaydetti.

Bebeklik döneminde anneye bağımlı çocuğun 4-5 yaşlarından itibaren birey olduğunu keşfetmesiyle annenin de davranışlarında değişimin kaçınılmaz olduğunu bildiren Yıldırım, çocukların meraklı olduğuna değindi.

Yıldırım, şunları kaydetti:

''Onları (çocukları) dinleyin ve cevapsız bırakmayın. Dünyaya gözünü açar açmaz size güvenen çocuğunuzun anlattıklarını sabırla dinleyin ve sorularını kesinlikle cevapsız bırakmayın. Saygı sınırını netleştirin. Çocuğunuzun odasına girerken kapıyı çalmanız, onun da aynı şekilde davranması konusunda size söz hakkı sağlar. Böyle küçük detaylara dikkat ederek çocuğunuzun özel hayata saygı kavramını geliştirebilirsiniz.''

Diğer konuşmacılar da sunumlar yaptı.


  ETİKETLER:

  Çocuk

  ,

  Kadın

  ,

  Ceza