Elazığ Kalkınma Kurultayı

Elazığ Kalkınma Kurultayı
Elazığ Kalkınma Kurultayı
- Kalkınma Kurultayı'nın 2. Birleşim Toplantısı başladı - Elazığ Valisi Koçak: ''Kalkınma Kurultayı hazırlıklarına başlarken temel hedefimiz şehrin gelişme yönünü, odağını belirlemekti''

 ELAZIĞ (AA) - Elazığ Kalkınma Kurultayı'nın 2. Birleşim Toplantısı, açılış programıyla başladı.

Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi (FÜ), Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen ve FÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programda konuşan Vali Ömer Faruk Koçak, yapılan bazı çalışmalarda usulün esastan önemli olduğunu belirtti.

Koçak, kurultayın karar ve hazırlık aşamasında bir usul belirlediklerini, bunun da şehrin bütün yerel dinamiklerinin ortak kararıyla yapılacak işleri gerçekleştirmek olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Hamdolsun bunu gerçekleştirdik. Üniversitemiz akademik yönden çok önemli katkılar yaptı. Çalışmanın başlangıcını, 14 sektörde başkanlığını hocalarımızın yaptığı bir çalışmayla gerçekleştirdik. Onun dışında diğer üniversite temsilcisi arkadaşlarımız çok ciddi katkılar yaptı. Özel sektörden ticaret ve sanayi odamızın temsilcilerinin önemli katkıları oldu. Onlarla beraber bu çalışmaları yürüttük. Sivil toplum kuruluşlarına da ayrıca teşekkür ediyorum. Özellikle ikinci safhada bizimle çok yakından çalıştılar ve sivil toplumun katkılarını çok etkin şekilde sağladılar."

Kalkınma Kurultayı hazırlıklarına başlarken temel hedeflerinin şehrin gelişme yönünü ve odağını belirlemek olduğunu aktaran Koçak, "Gelişmiş bütün şehirler belirli özellikleriyle anılırlar. Bugün bizim özendiğimiz veya takdir ettiğimiz şehirler belli özellikleriyle tanınırlar. Bu proje laf olsun diye yapılmadı. Ortaya konulan hedeflerin gerçekleşmesini izleyecek bir mekanizma oluşacağını burada bir kez daha ifade ediyorum" ifadelerini kullandı.

Koçak, Kalkınma Kurultayı'nın birinci aşamasında alınan kararların ikinci aşamada nasıl gerçekleşeceğini ortaya koyduklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Üç odak sektör ortaya koyduk. Bu 3 odak sektörde 16 nihai hedef koyduk, 120 tane stratejik hedefi var. Bunların takip edilmesi için 344 gösterge belirlendi. Sadece bu 3 sektörde yapılacaklar için 344 gösterge altında yüzlerce değişik faaliyet, gerçekleştirilecek ve izlenecek."

Açılış programına, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay ve Zülfü Demirbağ, FÜ Rektörü Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ'ın yanı sıra diğer protokol üyeleri, adamları, öğretim görevlileri katıldı.

Kurultay, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla "Sektör İzleme Komitelerinin Takdimi ve İmza Töreni" ve kapanış töreniyle sona erecek.