Elazığ, su ürünleri Ar-Ge merkezi olacak

Elazığ, su ürünleri Ar-Ge merkezi olacak
Elazığ, su ürünleri Ar-Ge merkezi olacak
- Elazığ Su Ürünleri Araştırma İstasyonu bünyesinde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde su ürünleri üretimi ve verimliliğinin artırılması amacıyla Ar-Ge merkezi kurulması için çalışma başlatıldı - İstasyon Müdürü Akgün: "2015 Mayıs ayında tamamlayacağımız tam teşekküllü merkezimizde, sorumluluk sahamızdaki 21 şehre hitap edecek şekilde, Keban Baraj Gölü'nde yaşayan, ekonomik özelliğe sahip balık türlerinin üretilmesi, çoğaltılması ve yine bu illerdeki iç sulara aşılatılması çalışmaları yapılacak"

ELAZIĞ (AA) - İSMAİL ŞEN - Elazığ Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce "Doğu ve Güneydoğu Anadolu İllerindeki Su Ürünleri Üretimini ve Verimliliğini Arttırma Projesi" kapsamında Su Ürünleri Ar-Ge Merkezi kurulması için çalışma başlatıldı.

Pertek feribot iskelesine 4-5 kilometre mesafede bulunan 6 bin metrekarelik alan üzerinde kurulması planlanan Ar-Ge merkezi için arazi tesviye çalışmalarına başlandı. 

İstasyon Müdürü Hakan Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sundukları projenin kabul edilmesinin ardından, 720 bin lira bütçeyle su ürünleri Ar-Ge merkezi kurma çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Keban, Karakaya ve Atatürk Baraj gölleriyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki diğer iç sularda su ürünleri üretimini, verimliliğini ve çeşitliliğini arttırmayı hedeflediklerini belirten Akgün, şunları kaydetti:

"2015 Mayıs ayında tamamlayacağımız tam teşekküllü merkezimizde, sorumluluk sahamızdaki 21 şehre hitap edecek şekilde, Keban Baraj Gölü'nde yaşayan, ekonomik özelliğe sahip balık türlerinin üretilmesi, çoğaltılması ve yine bu illerdeki iç sulara aşılatılması çalışmaları yapılacaktır. Bu çalışmanın bir diğer amacı da balıkçılarımızın refah düzeyinin artırılması ve sosyoekonomik yapısının iyileştirilmesidir. Proje bütçesinin 350 bin lirası DAP Bölge Kalkınma İdaresince, geriye kalan kısmı ise proje ortaklarınca karşılanacak. Beklenmeyen giderlerle merkezin 1 milyon liraya mal olacağını tahmin ediyoruz."

Akgün, merkezin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine ekonomik anlamda önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

- Farklı balık türlerinin kültüre alınması sağlanacak

Ar-Ge merkezinin yılda 3 milyon yavru balık üretilebilme kapasitesine sahip olacağını aktaran Akgün, merkezde yaygın olarak üretimi yapılan balık türlerinin dışında yayın  balığı, yerli turna, karabalık, şabut gibi ekonomik değeri yüksek alternatif balık türlerinin kültüre alınması noktasında da çalışmalar yürütüleceğini anlattı.

Merkezde, üniversitelerin ve özel sektörün desteğiyle geleceğe yönelik bilimsel projeler ortaya koyacaklarını ifade eden Akgün, deneme, araştırma ve uygulama ünitelerinde bilimsel çalışmalar yapılacağını dile getirdi.

Hakan Akgün, Ar-Ge merkezinde yapılacak araştırmalar neticesinde bölgede balıkçılık sektörünün ihtiyaçlarının tespit edileceğini ve balıkçılığının gelişimine büyük katkı sağlanacağını sözlerine ekledi.