Elazığ'da, 12 Eylül Mağdurları Anma ve Yardımlaşma Derneği kuruldu

Elazığ'da, 12 Eylül Mağdurları Anma ve Yardımlaşma Derneği kuruldu
Elazığ'da, 12 Eylül Mağdurları Anma ve Yardımlaşma Derneği kuruldu
ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da kurulan 12 Eylül Mağdurları Anma ve Yardımlaşma Derneği'nin açılışı yapıldı. Valifahribey Caddesi'nde bir iş merkezinde...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da kurulan 12 Eylül Mağdurları Anma ve Yardımlaşma Derneği'nin açılışı yapıldı. 

Valifahribey Caddesi'nde bir merkezinde bulunan dernek binasının açılışını, Başkan Serkan Uçuk ve dernek üyeleri yaptı.

Uçuk, açılışta, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin, dönemin bazı Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları tarafından gerçekleştirilen askeri müdahale olduğunu dile getirdi.

27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının ardından Türkiye Cumhuriyeti tarihinde üçüncü kez silahlı kuvvetlerin yönetime müdahale ettiğini ifade eden Uçuk, şunları kaydetti:

"Türkiye siyasetinin yeniden tasarlandığı bir askeri dönem başladı. Bu dönem yaklaşık 9 yıl sürdü. Partiler lağvedildi, parti liderleri önce askeri üslerde gözetim altında tutuldu, ardından yargılandı. Bir milyon 683 bin kişi fişlendi. 7 bin kişi için idam cezası istendi. Bizler bu vatan toprakları içinde yaşayan fertler olarak Türk milletine yaşatılan bu elim olayı unutmadık. Rabbim Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk milletine başka 12 Eylüller yaşatmasın."

Dernek çalışmaları kapsamında 12 Eylül askeri darbesi mağdurlarına maddi ve manevi destek olmayı amaçladıklarını belirten Uçuk, "12 Eylül mağdurları arasında sağ ve sol ayrımı yapmayacağız. Burası siyasi bir kuruluş değil, sosyal bir kuruluştur. Türkiye Cumhuriyeti bayrağına saygı duyan kim mağdursa sonuna kadar destekçileri olacağız" diye konuştu.