Elazığ'da 15 bin çilek fidesi toprakla buluşuyor

Elazığ'da 15 bin çilek fidesi toprakla buluşuyor
Elazığ'da 15 bin çilek fidesi toprakla buluşuyor
ELAZIĞ (AA) - Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen çilek çeşitlerinden 15 bin fide Elazığ'da toprakla...

ELAZIĞ (AA) - Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen çilek çeşitlerinden 15 bin fide Elazığ'da toprakla buluşuyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Gürbüz, Elazığ'ın çileği ile tanınan bir il olduğunu belirtti.

 Verimi yüksek sofralık ve sanayilik yeni çilek çeşitlerini Elazığ'a  kazandırmak için çalışma yürüttüklerini dile getirerek, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde eren, dorukhan, hilal, erenoğlu, ata ve doruk çeşitlerinden 15 bin fide temin ettiklerini kaydetti.

Gezin ve Kuyulu çileklerinin adı ile ünlendiğini ve çevre illere de pazarlandığını kaydeden Gürbüz, şöyle konuştu:

"İlimizde 3 bin 85 dekar alanda çilek üretimi yapılmaktadır. Dekara verimimiz 2 bin 500 kilogram civarındadır. Çilek verimimiz Türkiye ortalaması üzerindedir. İlimizde çilek üretimini geliştirmek ve bölgeye yeni çeşitler ile çeşitliliği artırmak için kurmuş olduğumuz bu demonstrasyonlar sonucunda ilimize uyum sağlayan, verim ve kalitesi yüksek, pazara dayanıklı olan çilek çeşitleri tespit edilerek çiftçi şartlarında kurulan demonstrasyon alanlarında tarla günü düzenleyerek yeni çeşitlerin çiftçilerimize tanıtımı yapılacaktır."