Elazığ'da Balık Müzesi kuruldu

Elazığ'da Balık Müzesi kuruldu
Elazığ'da Balık Müzesi kuruldu
- Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce kurulan müzede, Türkiye'nin farklı deniz ve iç sularından 120 balık ve 5 kabuklu canlı türü sergileniyor

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da, ülkenin farklı havza, deniz ve iç sularından 120 balık ve 5 kabuklu canlı türünün sergilendiği müze kuruldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Elazığ Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürü Hakan Akgün, kurum yerleşkesindeki Balık Müzesi'nde yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 ayda, balık türlerini bir araya getirdiklerini söyledi.

Müzeyle, bilim camiası ve su ürünleri alanındaki Ar-Ge çalışmalarına katkı sunmayı amaçladıklarını dile getiren Akgün,  Türkiye 'nin farklı havza, deniz ve iç sularından 120 balık ve 5 kabuklu canlı türünün ''ilaçlı koruma yöntemi'' ile müzede sergilendiğini kaydetti.

Vatandaşların, belgesellerde görmeye alıştığı balık türlerini de müzeye getireceklerini bildiren Akgün, ''Mesela camgöz bunlardan biri. Yaklaşık 10 metre uzunluğa, 4 tona kadar büyüyebilen bir balık türü'' diye konuştu.

İstasyonları hakkında da bilgi veren Akgün, sorumluluk sahalarında Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden 21 ilin bulunduğunu belirtti. Akgün, yapılan çalışmalarda, Keban Baraj Gölü'nde 27, Karakaya Baraj Gölü'nde 26 balık türü yaşadığının belirlendiğini sözlerine ekledi.