Elazığ'da, BİK Bilgilendirme Toplantısı

Elazığ'da, BİK Bilgilendirme Toplantısı
Elazığ'da, BİK Bilgilendirme Toplantısı
ELAZIĞ (AA) - Basın İlan Kurumu (BİK) yetkilileri, yerel basının temsilcilerine, kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. BİK Diyarbakır Şube Müdürü...

ELAZIĞ (AA) - Basın İlan Kurumu (BİK) yetkilileri, yerel basının temsilcilerine, kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

BİK Diyarbakır Şube Müdürü Halit Peltek, Elazığ Şube Müdürü Ramazan Çırakoğlu, Adana şubesi memurlarından Emre Şahin, Nurettin Ardıçoğlu Kültür ve Konferans Merkezinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında, yerel basının temsilcileriyle bir araya geldi. 

Peltek, Elazığ Şube Müdürlüğünün 15 Ocak'tan itibaren faaliyete geçeceğini belirterek, "Basın İlan Kurumu olarak burada da yerel basının yanında olacağız. Artık resmi ilanların dağıtımını bizler yapacağız" diye konuştu.

Asli vazifelerinin resmi ilanların dağıtımını sağlamak ve takip etmek olduğunu söyleyen Peltek, şöyle devam etti:

"Bunun devamında da gazetelerle ilgili pozitif anlamda iyileştirme çalışmaları hedeflerimiz arasında. Basın İlan Kurumu'nun bir kanunu var, 195 sayılı kanun. Basın İlan Kurumu bir yerde açıldığında onun kuralları geçerli oluyor. Fakat şube bulunmayan yerlerde valilik kuralları hakim. Valilik kuralları nispeten daha hafif, biraz daha kolay. Bir sürecimiz var, gazetelere kolaylık olsun, finansman yapılarında, kadro durumlarında sıkıntı yaşamasınlar diye. Beli bir zaman tanıyacağız, bu yaklaşık bir yıl olacak."

Peltek, tanınan bir yıllık sürenin sonunda valilik kurallarının devre dışı kalacağını ve kurumun kurallarının devreye gireceğini sözlerine ekledi.

Emre Şahin ise gazete sahiplerine ve sorumlularına teknik konular hakkında bilgi verdi.