Elazığ'da "Çevre İstişare Toplantısı"

Elazığ'da "Çevre İstişare Toplantısı"
Elazığ'da "Çevre İstişare Toplantısı"
- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Öztürk: - "Kent bilgi sistemi olmadan hiçbir kurum sağlıklı bir şekilde yarınını planlayamaz"

ELAZIĞ (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, "Kent bilgi sistemi olmadan hiçbir kurum sağlıklı bir şekilde yarınını planlayamaz. Kent bilgi sistemini birlikte oluşturuyoruz" dedi.

Elazığ Belediyesi tarafından yürütülen projelere destek olmak amacıyla kente gelen Öztürk, Kültür Park Konferans Salonu'nda düzenlenen Çevre İstişare Toplantısı'na katıldı.

Kentsel dönüşüm konusunu bakanlık ve ilgili paydaşlarla yerinde yöneterek ve tartışarak en uygun şekilde sonuçlandıracaklarını belirten Öztürk, ayrıca çevre düzenleme konusuna da değindi.

İnsan konforu, güvenliği ve sağlıklı yaşamasını sağlayacak bir yapılanma, sanayileşmeyle şehirleşme için çevre düzeni planlarının fevkalade önemli olduğuna dikkati çeken Öztürk, ayrıca kent bilgi sistemini de önemsediklerini kaydetti.

Öztürk, "Kent bilgi sistemi olmadan hiç bir kurum sağlıklı bir şekilde yarınını planlayamaz. Kent bilgi sistemini birlikte oluşturuyoruz ve bu çalışmayı il bazında Elazığ ile beraber yapıyoruz. İnşallah bu kent bilgi sistemini burada sağlıklı bir alt yapıya getirdikten sonra diğer illerimizde de Elazığ'ı örnek alarak bunu yaygınlaştıracağız" diye konuştu.

Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak da yaptığı konuşmada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşümden başka mekansal strateji planları, çevre düzeni planları ve imar planları olmak üzere çevrenin korunması ve geliştirilmesinden yeni coğrafi bilgi sistemlerinin kurulmasına kadar birçok alanda hizmetler verdiğini belirtti.

Bakanlığın ülke çapında yürüttüğü bu hizmetlerin Elazığ'da da tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Zorluoğlu, yakın zamanda bakanlık desteğiyle ihalesini yapacakları proje sayesinde kent merkezine bağlı köylerde çöp toplama faaliyetlerine başlayacaklarını ve zamanla bunu diğer köylerde de gerçekleştireceklerini bildirdi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, kentin kentsel dönüşüm ile daha modern bir şehir haline gelmesi için yürütülen projelere desteklerinden dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine teşekkürlerini iletti.