Elazığ'da Charlie Hebdo karikatürlerine bilbordlu tepki

Elazığ'da Charlie Hebdo karikatürlerine bilbordlu tepki
Elazığ'da Charlie Hebdo karikatürlerine bilbordlu tepki
- Belediye Başkanı Yanılmaz: "Charlie Hebdo, yayınladığı karikatürlerle tüm İslam alemini derinden yaralamıştır. Peygamber Efendimiz'e olan duygularımıza yer verdiğimiz bilbordlarda, halkımızın duygularına tercüman olmayı amaçladık"

ELAZIĞ (AA) -  Elazığ Belediyesi, Charlie Hebdo dergisinde Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürlerin  Avrupa ve Türkiye 'de bazı gazetelerde yayımlanmasına tepki olarak, Hz. Muhammed'in ismini, hadis-i şerifi ve Necip Fazıl Kısakürek'in dizelerini bilbordlara taşıdı.

Elazığ Belediyesi, kentin muhtelif cadde ve sokaklarından bulanan 69 bilbord ile refüjlerde bulanan 50 rakete, Arapça olarak Hz. Muhammed'in ismini, "Aranızda selamı yayın" hadis-i şerifi ile Necip Fazıl Kısakürek'in "Müjdecim, kurtarıcım, efendim, Peygamberim sana uymayan ölçü hayat olsa teperim" dizelerinden oluşan afişleri astı.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, yaptığı açıklamada, sosyal hayatı güçlendirmek, halkın duygularına tercüman olmak ve gönül birliğine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan bilbordlarla halkın tepkisini dile getirdiklerini belirtti.

Hazırlanan bilbordlarla milli ve manevi değerlerimize yapılan çirkin saldırı karşısında halkın ortak tepkisini tek ses olarak dile getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Yanılmaz, şunları kaydetti:

"Fransız mizah Dergisi Charlie Hebdo, yayınladığı karikatürlerle tüm İslam alemini derinden yaralamıştır. Bu çirkin saldırı halkımızın yüreğinde derin izler bırakmıştır. Peygamber Efendimiz'e olan duygularımıza yer verdiğimiz bilbordlarda, halkımızın duygularına tercüman olmayı amaçladık. Yine bilbordlarımızda yüce dinimiz tarafından büyük önem verilen 'selam' konusunu işledik. İnsanlar arasındaki diyalog selamla başlar. Selamlaşma kardeşlik duygusu, saygı ve sevgi bağlarını güçlendiren ana ilkedir ve dinimizde insanların birbirlerine yapacakları en güzel dua olarak kabul edilir. Peygamber Efendimiz'in 'Aranızda selamı yayınız' düsturundan yola çıkarak, halkımızın bu konudaki duyarlılığını artırmak istiyoruz. Sosyal temalı çalışmalarımız bundan sonra da devam edecektir."

Bazı bilbordlarda da Necip Fazıl Kısakürek'in dizelerine yer verdiklerini bildiren Yanılmaz, afişlerin 15 gün süreyle bilbordlarda kalacağını kaydetti.

Vatandaşlar da uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdi.