Elazığ'da çiftçiye bitki koruma eğitimi verildi

Elazığ'da çiftçiye bitki koruma eğitimi verildi
Elazığ'da çiftçiye bitki koruma eğitimi verildi
ELAZIĞ (AA) - İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere yönelik bitki koruma eğitim programı düzenlendi. İl müdürlüğünden yapılan...

ELAZIĞ (AA) - İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere yönelik bitki koruma eğitim programı düzenlendi. 

İl müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, kurumun toplantı salonunda düzenlenen eğitim programında, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz Ataş,  insanların ekip biçtiklerini değil, hastalık ve zararlılardan arta kalanları hasat ettiklerini, bu nedenle tarımda zirai mücadelenin önemli olduğunu belirtti.

Ancak bu mücadelede çiftçilerin kolay olduğu için çok tercih ettiği kimyasal mücadelenin tek çözüm olmadığını ifade eden Ataş, şunları kaydetti:

"Özellikle son yıllarda mücadelede kullanılan bu kimyasalların insan sağlığına, çevreye ve doğal dengeye olan yan etkileri anlaşıldıkça bu etkileri azaltıcı yöntemler üzerine çalışmalar başlatılmıştır. Bu konuda Bakanlığımız pek çok düzenlemeler getirmiştir. Şunu belirtmek gerekir ki insan hayatı ve sağlığı için çok büyük önem arz eden güvenilir gıdanın temini doğru ilacın doğru zaman ve dozda kullanıldığı, son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreye dikkat edilen, her aşaması kayıt altında olan ve izlenebilirliği sağlanmış olan tarımsal üretime bağlıdır."

Eğitimin sonunda katılımcılara "Bitki Koruma Ürünü Uygulama Yetki Belgesi" verildi.


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  kimyasal

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  koruma

  ,

  Bitkisel

  ,

  kayıt