Elazığ'da gençlere terör konferansı verildi

Elazığ'da gençlere terör konferansı verildi
Elazığ'da gençlere terör konferansı verildi
- Yrd. Doç. Dr. Özcan Tatar: "Bir yerde bomba patlatıldığında veya yol kesildiğinde 'terör' deniyor. Terör sadece bu değildir, bunun yanı sıra zihinsel terör de vardır"

ELAZIĞ (AA) - Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özcan Tatar, "Bir yerde bomba patlatıldığında veya yol kesildiğinde 'terör' deniyor. Terör sadece bu değildir, bunun yanı sıra zihinsel terör de vardır" dedi.

Anadolu Gençlik Derneği Elazığ Şubesince gençlere "2. Abdulhamid Döneminden Günümüzü Terörün Dünü Bugünü" konulu konferans verildi.

 Elazığ Gençlik Merkezi'nde "Lider Ülke Lider Gençlik" projesi kapsamında gerçekleştirilen konferansta, Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özcan Tatar, bir sunum gerçekleştirdi.

Tatar, Türk İslam Tarihi'nin çeşitli dönemlerinin pek çok terör faaliyetlerine sahne olduğunu belirterek, bunların temel amacının şiddet eylemleri ve algı operasyonlarıyla huzursuzluk ortamı oluşturmak olduğunu söyledi.

Mevcut yönetimlere isyan eden grupların veya dış güçlerin rant sağlamak ve  toplum üzerindeki kendi planlarını uygulamaya koymak için zaman zaman terör eylemlerini ortaya koyduğunu aktaran Tatar, terörün sadece silahlı veya bombalı eylemlerden ibaret olmadığına dikkati çekti.

Saldırıların dışında terör yöntemlerinin bulunduğunu vurgulayan Tatar, şöyle konuştu:

"Bir yerde bomba patlatıldığında veya yol kesildiğinde 'terör' deniyor. Terör sadece bu değildir, bunun yanı sıra zihinsel terör de vardır. İnsanların zihinleri algı operasyonlarıyla bulandırılarak, zihinlerindeki temel ortak kavramların sorgulanması veya ortak bir şekilde birleştirici olan düşüncelerin insanlarda farklı manalara getirilmesi de bir terördür."