Elazığ'da Hıdrellez kutlaması

Elazığ'da Hıdrellez kutlaması
Elazığ'da Hıdrellez kutlaması
ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da Hıdırellez dolayısıyla düzenlenen program, renkli görüntülere sahne oldu.İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Zafran...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da Hıdırellez dolayısıyla düzenlenen program, renkli görüntülere sahne oldu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Zafran Mesire Alanı'ndaki kutlama programında, folklor ekibinin sunduğu halk oyunları gösterisine eşlik eden vatandaşlar, ardından Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nun konserini dinledi.

Mahalli sanatçıların türküler söylediği programda daha sonra gençlerin katılımıyla kaşıkla yumurta taşıma, halat çekme ve çuval yarışmaları yapıldı. Yarışmalarda birinci olanlara çeşitli hediyeler verildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, etkinlikte yaptığı konuşmada, mevsimlik bayramlar içerisinde önemli bir yeri olan ve halk arasında bahar mevsiminin başladığı bir gün olarak bilinen Hıdrellez Bayramı'nın her yıl 6 Mayıs'ta kutlandığını anımsattı. Bayramın, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yurt genelinde "Hıdrellez Kültür Bahar Bayramı" adı altında ve bir şenlik havası içerisinde kutlandığını ifade eden Öztürk, "Kültürümüz içerisinde derin izleri olan bu bayramı kent kültürü içerisinde yaşamak son derece önemlidir. Bu doğrultuda halkın geniş katılımıyla özellikle çocuk ve gençlere yönelik piknik ve kır şöleni gibi etkinliklerle, birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşçe yaşamamıza vesile olan hoşgörü, yardımlaşma ve doğa sevgisi temalarının öne çıkarılacağı biçimde toplumun temel taşlarından olan geleneklerimizin yaşatılması gerekmektedir" dedi.

Hıdrellez sözcüğü Hıdır ve İlyas isimlerinin birleşmesiyle ortaya çıktığını anımsatan Öztürk, Hıdırellez bayramının ortaya çıkışı hakkında bilgiler verdi. 

Kutlama programına Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz,  Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Resul Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.