Elazığ'da kanadı kırık şahin ameliyat edildi

Elazığ'da kanadı kırık şahin ameliyat edildi
Elazığ'da kanadı kırık şahin ameliyat edildi
ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da kanadı kırık halde bulunan şahin ameliyat edildi.Elazığ-Bingöl karayolu üzerinde vatandaşlar tarafından kanadı kırık halde...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da kanadı kırık halde bulunan şahin ameliyat edildi.

Elazığ-Bingöl karayolu üzerinde vatandaşlar tarafından kanadı kırık halde bulunan şahin, Fırat Üniversitesi (FÜ) Hayvan Hastanesine teslim edildi. 

Yapılan fiziki muayene ve radyografi sonucunda sol kanadında kırık tespit edilen şahin, 5 kişilik ekip tarafından ameliyata alınarak tedavi edildi.

Operasyonu yürüten FÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Sağlıyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvanın kendilerine getirildiğinde yapılan muayenesinde kanadında kırık tespit ettiklerini, buna yönelik bir tedavi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kırılan kanat kemiğinin etrafındaki kas ve derinin parçalanmasından ve vakanın yeni olmamasından dolayı kırık çevresinde enfeksiyon oluştuğunu bildiren Sağlıyan, bu nedenle hayvanı bir günlük antibiyotik tedavisinin ardından ameliyata aldıklarını kaydetti.

Sağlıyan, şunları söyledi:

''Kırık kanat kemiğine yapmış olduğumuz operasyonda dıştan sabitleme olarak bilinen eksternal fiksasyon uygulaması yaptık. Hem açık yarası hem de bölgede enfeksiyonu vardı. Operasyon sonrasında tedavisini rahat bir şekilde yürütebilmek amacıyla bu yöntemi uyguladık. Tabi vakamız biraz eski olduğu için iyileşme süreci biraz daha uzun sürecek.''

Sağlıyan, şahinin 40 dakika süren başarılı bir operasyon geçirdiğini belirterek, yaklaşık bir ay sürmesini tahmin ettikleri tedavisinin ardından doğal yaşam ortamına bırakılacağını sözlerine ekledi.