Elazığ'da maden ocağındaki kaza

Elazığ'da maden ocağındaki kaza
Elazığ'da maden ocağındaki kaza
- Üzerine kaya parçası düşmesi sonucu hayatını kaybeden işçi toprağa verildi

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde, maden ocağında çalıştığı sırada üzerine kaya parçası düşmesi sonucu hayatını kaybeden işçinin cenazesi toprağa verildi. 

Kazada hayatını kaybeden Hacı Aygün'ün (48) cenazesi Fırat Üniversitesi Hastanesindeki otopsi işlemlerinin ardından kent merkezindeki Hacı Osman Camisi'ne getirildi.

Aygün'ün cenazesi kılınan namazın ardından Maden ilçesine bağlı Örtülü köyünde toprağa verildi. Cenaze törenine, Aygün'ün ailesi ve vatandaşlar katıldı. 

Hacı Aygün'ün amcası Beşir Aygün, cami önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kazanın meydana geldiği madende, yeğeni ve Ahmet Şengül ile çalıştıklarını söyledi.

Aygün, olayın aniden yaşandığını ve yeğeninin kaçamayarak üzerine büyük bir kaya parçası düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini, Şengül'ün ise yaralandığını söyledi. 

Hacı Aygün'ün kuzeni Zülküf Duruk ise Alacakaya'da bulunan maden ocaklarında gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığını öne sürerek, zaman zaman bu tür kazaların yaşandığını belirtti. Kuzeninin hayat dolu bir insan olduğunu ifade eden Duruk, "Maalesef kaybettik. Artık maden kazaları kader olmaktan çıkmalı. Bunun için önlemler alınmalı, yeterli güvenliği sağlanmalı. Maden ocaklarında göçük altında kalanların hakları savunulmalı" dedi. 

Bu arada aynı kazada yaralanan Ahmet Şengül ise Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki tedavisinin ardından taburcu edildi. 

- Olay

Alacakaya ilçesine 12 kilometre mesafedeki Sori mevkisinde, özel bir şirketin işlettiği krom madeni ocağında işçilerin üzerine tavandan kopan kaya parçasının düşmesi sonucu Hacı Aygün hayatını kaybetmiş, Ahmet Şengül ise yaralanmıştı. 

 

 

 


  ETİKETLER:

  hayat

  ,

  Maden

  ,

  Cami

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  güvenlik

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  ,

  kent