Elazığ'da sahur vakti gençlerin halay coşkusu

Elazığ'da sahur vakti gençlerin halay coşkusu
Elazığ'da sahur vakti gençlerin halay coşkusu
- Elazığ'da, ramazanda davulla sahura uyandırma geleneği, gençlerin davul ve klarnet eşliğinde çektikleri halaylar ve söyledikleri ezgilerle şenliğe dönüşüyor

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da gençler, davul ve klarnet eşliğinde çektikleri halaylar ve söyledikleri ezgilerle sahur vaktini şenlik havasına dönüştürüyor. 

Bazı gençler sahur zamanı mahalleyi gezen davulcu ve klarnetçinin önünü keserek, çaldırdıkları yöresel ezgilerle halaya başlıyor. Gençlerin geleneksel hale dönüştürdüğü sahur eğlencesine ortak olmak isteyen mahalle sakinleri de evlerinden çıkarak halaya eşlik ediyor. Davulcu ve klarnetçinin çaldığı müzikler eşliğinde halay çeken gençler ve mahalle sakinleri daha sonra sahur yapmak üzere evlerine dağılıyor. 

Bu geleneği her sene yaşatmaya çalışan Üniversite Mahallesi sakinlerinden Alperen Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Elazığlı gençler olarak ramazan ayını daha coşkulu kutlamak amacıyla böyle bir gelenek başlattıklarını bildirdi.

Önceki yıllarda birkaç mahallede yaşatılan sahur vakti halay çekme geleneğinin bu yıl daha çok mahalleye yayıldığını ifade eden Polat, "Ramazan ayında bu şekilde geleneklerimizi yaşatmaya özen gösteriyoruz. Davulcunun gelmesiyle büyük bir coşkuyla halayımıza başlarız. Her gece mahallelerde halay çeken gençlere rastlamak mümkündür" dedi.

Mahalleli gençlerden Batuhan Doğan ise amaçlarının hem ramazan ayını daha coşkulu kutlamak hem de mahalleli gençler arasında birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu dile getirdi.


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Gece

  ,

  Birlik