Elazığ'da sokaklara parti flaması asılmayacak

Elazığ'da sokaklara parti flaması asılmayacak
Elazığ'da sokaklara parti flaması asılmayacak
- Elazığ Valisi Zorluoğlu: - "Siyasi parti il başkanlarımız, cadde ve sokaklarda bayrak, flama ve benzeri materyallerin asılmaması ve yapıştırılmaması, sadece il parti binalarının bulunduğu binaların dış cephelerinde ve seçim bürolarının iç kısmında bu materyallerin kullanılması hususunda mutabakata vardılar" - (Sandıkların taşınması) Tabi, Yüksek Seçim Kurulu henüz bu konuyla ilgili bir karar vermiş değil. Onun vereceği prensip kararına göre de İlçe Seçim kurulları bu talepleri değerlendirecek. Ancak, bu Elazığ'da ciddi bir mesele değildir"

ELAZIĞ (AA) - Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, siyasi   parti il başkanlarının cadde ve sokaklarda bayrak, flama ve benzeri materyallerin asılmaması ve yapıştırılmaması konusunda anlaştığını bildirdi. 

Zorluoğlu, makamında düzenlediği basın toplantısında, ülkenin 1 Kasım 2015 tarihinde yeniden bir seçime gittiğini anımsattı.

Seçimin huzur ve güven içerisinde geçmesi için gereken tüm hazırlıkları yaptıklarını belirten Zorluoğlu, bu çerçevede salı günü siyasi parti il başkanlarıyla bir toplantı yaptıklarını anlattı.

- Sesli propaganda da yapılmayacak

Zorluoğlu, bu toplantıda önemli bir karar alındığını anlatarak, şu bilgileri verdi:

"Siyasi parti başkanlarımız, cadde ve sokaklarda bayrak, flama ve benzeri materyallerin asılmaması ve yapıştırılmaması, sadece il parti binalarının bulunduğu binaların dış cephelerinde ve seçim bürolarının iç kısmında bu materyallerin kullanılması hususunda mutabakata vardılar. Ayraca, araç giydirmesi yapılarak, sesli propaganda yapılmaması, sadece siyasi parti genel başkanlarının ilimizde yapacakları mitinglerde bu tür sesli propagandanın yapılması hususunda da mutabakata varıldı. Yine siyasi partiler ve siyasi partilerin adaylarına ait araçların plakalarının kapatılmaması, söz konusu araçlara flaşör, çakar ve benzeri esasında hukuka aykırı birtakım parçaların takılmaması kararı alındı."

Bütün siyasi parti il başkanlarını tebrik eden Vali Zorluoğlu, bunun Elazığ tarihinde ve bildiği kadarıyla Türkiye tarihinde bir ilk olduğunu ifade etti.

Zorluoğlu, uygulamanın tüm Türkiye'de yaygınlaşmasını temenni ettiklerini kaydederek, "Zaten Sayın Başbakanımız da bu beyanda kendi görüşlerini ifade etmişlerdi. Biz de Elazığ'da böyle bir mutabakatı siyasi partilerimiz arasında sağladığımız için mutluyuz" diye konuştu.

- Sandıkların taşınması

Vali Murat Zorluoğlu, bir gazetecenin, "Elazığ'da seçim güvenliği nedeniyle sandıklarda taşınma olacak mı?" sorusu üzerine , büyük miktarda bir taşıma söz konusu olmayacağını açıkladı.

Geçmiş seçimlerde de bazı ilçelerin köylerinde, bazı sandıkların başka bölgelere taşındığını hatırlatan Zorluoğlu, bu konunun yetkilerinde olmadığını kaydetti.

Zorluoğlu,  güvenlik ve ulaşım gibi konularda bazı ilçe ve köylerden talepler geldiğini dile getirerek, şunları anlattı:

"Tabi, Yüksek Seçim Kurulu henüz bu konuyla ilgili bir karar vermiş değil. Onun vereceği prensip kararına göre de İlçe Seçim Kurulları bu talepleri değerlendirecek. Ancak, bu Elazığ'da ciddi bir mesele değildir. Çok küçük çapta olursa o da şöyle söyleyeyim, seçmenin yüzde birinden bile daha azını ilgilendiren bir durumdur. Elazığ için böyle bir tartışmaya bile gerek yoktur. Çok şükür seçimler, ilin tamamında güvenle  gerçekleştirilebilecek durumda. Bununla ilgili her türlü idari tedbiri de almış durumdayız."