Elazığ'daki sulama işçilerinin açlık grevi

Elazığ'daki sulama işçilerinin açlık grevi
Elazığ'daki sulama işçilerinin açlık grevi
- İşçiler, açlık grevinin 9'uncu gününde aileleriyle yürüdü

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da, Devlet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürlüğünde işbaşı yaptırılmadıkları gerekçesiyle 9 gün önce açlık grevine başlayan işçiler, aileleriyle yürüyüş düzenledi.

Öğretmenevi önünde toplanan grup adına konuşan Süleyman Tanış, 6 yıl süren mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

"Bizi, 6 yıl boyunca türlü türlü yalanlar söyleyerek bugüne kadar getirdiler" diyen Tanış, "Bizler ve Elazığ halkı artık diyoruz ki bu insanlık ayıbı bitsin. Burada bir insanlık ayıbı yaşanıyor. Eğer bugün eşlerimiz, ailelerimiz, dostlarımız buraya toplanmışsa, burada çok vahim bir olay var" ifadesini kullandı.

Grevin 9'uncu gününde olduklarını ve ağızlarına lokma değmediğini ifade eden Tanış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece su içiyoruz. Suyu da bize çok görüyorlarsa onu da bırakırız. Açlık grevi ölüm orucu olur. Artık sağduyulu ve anlayışlı olalım. Buradan cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, kimler nerede ne hata yaptıysa bilmiyoruz. Bizlerin bildiği tek bir şey var, 6 yıl boyunca o hataların mağduru bizler olduk. Bizler bunu çok ağır ve pahalı ödedik. Artık bundan sonra ödemek istemiyoruz."

Tanış'ın konuşmasının ardından bazı siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de görüşlerini dile getirdi.

Açıklamalar sırasında baygınlık geçiren Tanış'a ambulansta müdahale edildi, eşi ve kızı gözyaşlarını tutamadı.

Daha sonra grup, dövizlerle işçilerin açlık grevini sürdürdükleri İcadiye Mahallesi'ndeki ofise kadar yürüdü.

Eyüp Bağları Sulama Birliğinin 2010'da Tasfiye Kurulunca feshedilmesinin ardından kadrolarının DSİ'ye devredildiğini ancak müdürlüğün, hem kurulun hem de valiliğin kararını uygulamayarak, kendilerini 5 yıldır işe başlatmadığını iddia eden 26 işçi, 24 Mart'ta açlık grevine başlamıştı. 

İşçiler, AK Parti  İl Başkanı Nusret Çoban ve partililerle yapılan görüşmenin ardından 29 Mart'ta açlık grevine son vermişti. İşçiler, kendilerine verilen sözün tutulmadığı iddiasıyla 8 Mayıs'ta yeniden açlık grevine başlamıştı.