Emine Erdoğan'ın ziyareti umutlarını yeşertti

Emine Erdoğan'ın ziyareti umutlarını yeşertti
Emine Erdoğan'ın ziyareti umutlarını yeşertti
- Elazığ'da, tam olarak teşhis edilemeyen hastalığı nedeniyle 13 yıldır yatağa mahkum olan 20 yaşındaki Gamze Atmalı'nın ailesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın ziyaretiyle moral buldu - Emine Erdoğan'ın geçen haftaki ziyaretiyle umutlanan Atmalı ailesi, kızlarının şifa bulması için doktorlardan uzanacak yardım eli bekliyor - Anne Sabiha Atmalı: (Emine Erdoğan) "Evime geldi, Gamze'yi gördü ve bana her türlü desteği vereceğine söz verdi"

ELAZIĞ (AA) - İSMAİL ŞEN - Tam olarak teşhis edilemeyen rahatsızlığı nedeniyle 13 yıldır yatağa mahkum hayat süren 20 yaşındaki Gamze Atmalı'nın ailesi, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan'ın ziyaretiyle moral buldu.

Bazı doktorlarca "Subakut Sklerozan Panensefalit" (SSPE - Kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığı) tanısı konulan ancak rahatsızlığı tam teşhis edilemeyen Gamze'nin annesi Sabiha Atmalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızında ilkokul 1. sınıfa gittiği yıl anlayamadıkları şekilde korku ve unutkanlık gibi belirtilerle başlayan hastalığın kısa sürede ilerlediğini söyledi.

Kızının bu rahatsızlık nedeniyle yatağa mahkum olduğunu belirten Atmalı, "Doktorlara götürdük, tam teşhis koyamadılar. Bazıları, SSPE hastası olduğunu söylüyor" dedi.

Doktorların o dönem Gamze için "en fazla 2 yıl yaşar" dediğini anlatan Atmalı, "Bu hastalıkla ilgili yıllarca kimseden destek alamadık. Hep kendimiz mücadele verdik. Doktora götürdüğümüz zaman (alın götürün, bu hastalık böyledir) diye bizi eve gönderdiler. Biz, gecemizi gündüzümüze kattık, Gamze'den yana ümidimizi yitirmedik" diye konuştu.

Atmalı, iki yıl ilaç tedavisi gören kızında hiçbir iyileşme olmadığını, Gamze'nin manevi destekle 13 yıldır hayata tutunduğunu aktardı.

Kızının hastalığına çare bulmak için sürekli arayış içerisinde olduklarını vurgulayan Atmalı, SSPE hastalığı konusunda uzman bazı doktorların ismini duymalarına rağmen maddi imkansızlıktan bu hekimlere ulaşamadıklarını ifade etti.

- Erdoğan çiftini rüyasında görmüş

Anne Sabiha Atmalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı Elazığ ziyaretinden yaklaşık bir hafta önce rüyasında gördüğünü de kaydetti.

Kızının 13 yıllık süreçte kısa süreli 4 kez ayağa kalkabildiğini söyleyen Atmalı, şöyle devam etti:

"Kızıma uzanacak yardım eli için Allah'a sürekli dua ediyorum. Kimseden bir destek göremedik. Ancak gördüğüm rüyanın ardından (Acaba kızıma bir yardım eli mi uzanacak?) diye bir düşünceye kapıldım. Cumhurbaşkanımızın Elazığ'a geldiğini duyunca (Allahım acaba bu benim için bir ümit mi, rüyam gerçek mi olacak?) dedim. Evimiz Emine Erdoğan'ın ziyaret ettiği Ulu Cami'ye yakın. O gün sürekli pencerede, kapıdaydım. Arabaların geldiğini görünce kapıdan fırlayıp Emine hanımın yanına gittim. Ondan rica ettim, maruzatımı bildirdim. (Ben sizi yıllardan beri görmek istiyorum ama çocuğumdan dolayı gelemiyorum, siz acaba evime gelir misiniz?) dedim. O da Allah razı olsun beni kırmadı. Evime geldi, Gamze'yi gördü ve bana her türlü desteği vereceğine söz verdi."

- Babanın duyguları

Baba Adil Atmalı ise hiçbir rahatsızlığı yokken, okula giden, koşup oynayan ve gülümseyerek "baba" diyen kızının 7 yaşında anlamadıkları şekilde rahatsızlandığını hatırlattı.

Kızını hastalık belirtileri üzerine annesi ve amcasıyla hastaneye gönderdiğini, durumun ciddi olduğunu öğrenince işini gücünü bırakıp hastaneye koştuğunu anlatan Atmalı, "Hastanenin yolunu tuttum gittim ki ne gideyim, çocuğumu tanıyamadım. Çocuğum aklını kaybetmiş. Hastanede baktım ki kendi kendine koridorlarda koşuyor. Gamze diyorum bana hiç bakmıyor, tanımıyor. Merdivenden aşağı düşmesin diye arkasından koşuyoruz. Bir baba için o anı anlatmak mümkün değil, o anda yıkıldım zaten" diye konuştu.

Yaşadıkları olumsuzluklara rağmen kızlarının yeniden sağlığına kavuşacağı ümidiyle hep mücadele ettiklerini dile getiren Atmalı, "Emine hanımın buraya gelişi inşallah bütün SSPE hastalarına umut ışığı olur, bu hastalığın belki bir çaresi bulunur" ifadesini kullandı.