"Erkek işi" denilen besicilikte "yüzü kara" çıkmadı

"Erkek işi" denilen besicilikte "yüzü kara" çıkmadı
"Erkek işi" denilen besicilikte "yüzü kara" çıkmadı
- Elazığ'da TKDK'dan aldığı hibe destekle besi işletmesi kuran Türkan Yıldırım, eşinin engelli olması nedeniyle 300 küçükbaş hayvana tek başına bakıyor - Türkan Yıldırım: - "Bu normalde erkek mesleği ama kadın elinin değdiği her şey daha güzel olur"

ELAZIĞ (AA) - RAMAZAN KAYA - Elazığ'da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) hibe destek alan Türkan Yıldırım, kurduğu işletmede 300 küçükbaş hayvan besliyor.

Alpagut köyünde yüzde 60'lık hibe desteğiyle 307 bin lira proje bedelli küçükbaş besi işletmesi kuran Yıldırım ailesi, hayvancılıkla geçimini sağlıyor. "Erkek işi" görülen besiciliği başarıyla yapan 2 çocuk annesi Türkan Yıldırım, eşinin, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olmasından dolayı tüm yükü tek başına taşıyor. 

Türkan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük yaşlardan itibaren hayvancılıkla uğraştığı için işini severek yaptığını söyledi. 

İmkanları olmadığı için daha önce çadırlarda besicilik yaptıklarını belirten Yıldırım, TKDK'dan aldıkları destek sayesinde kurdukları işletmede bu işi daha iyi şartlarda yaptıklarını bildirdi.

Yıldırım, besiciliğin zorluklarına işaret ederek "Bu normalde erkek mesleğidir ama kadının elinin değdiği her şey daha güzel olur. Kadın daha azimlidir, her şeyi daha güzel yapabilir. Bu işletme sayesinde ailece artık çok daha huzurluyuz" dedi. 

-"Bana da eşim bakıyor"

Türkan Yıldırım'ın eşi Nihat Yıldırım ise proje bedeli 307 bin lira olan işletmeye TKDK'nın 180 bin lira destek verdiğini vurgulayarak, hayallerindeki iş yerine kavuştukları için duydukları mutluluğu dile getirdi.

Engelli olması dolayısıyla hayvanlara eşinin baktığını kaydeden Yıldırım, "Çok zor bir iş ama eşim bizi ayakta tutmak için çabalıyor. Hayvanlarla eşim ilgileniyor. Tüm işe ve bana eşim bakıyor, eşimle gurur duyuyorum" dedi.