Felçli Suriyeli ve ailesine komşuları bakıyor

Felçli Suriyeli ve ailesine komşuları bakıyor
Felçli Suriyeli ve ailesine komşuları bakıyor
- Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan felçli bilgisayar işletmeni, ressam ve hat ustası, Ömer Derviş, Elazığ'da iki çocuğu ve eşiyle yaşam mücadelesi veriyor - Derviş ailesinin komşularından Bahşi: "Ömer kardeşimizin durumu hiç iyi değil. Sahurda, iftarda yiyecek bir şeyleri yok"

ELAZIĞ (AA) - İSMAİL ŞEN -  Suriye 'deki iç savaş nedeniyle  Türkiye 'ye kaçan, felçli sığınmacı Ömer Derviş ve ailesi, Elazığ'da komşularının desteğiyle karınlarını doyurabiliyor.

Suriyeli başka bir sığınmacı ailenin yönlendirmesiyle, tedavisinin gerçekleştirilebileceği ümidiyle 3 ay önce ailesiyle Elazığ'a gelerek Salıbaba Mahallesi'nde yaşamaya başlayan Ömer Derviş ve ailesi, komşulardan gelen gıda yardımlarıyla geçimlerini sağlamaya çalışıyor. 

Ömer Derviş, tercüman aracılığıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep Belediyesinde bilgisayar işletmeni olarak çalışırken 25 yıl önce yakalandığı kas hastalığı sonucu kısmi felç geçirerek tekerlekli sandalyeye mahkum kaldığını belirtti.

Suriye'deki iç savaşın Halep içlerine kadar sıçraması sonucu yaşadığı evi terk ettiğini ve 3 yıl boyunca Halep'te köy köy dolaşarak ayakta kalmaya çalıştıklarını dile getiren Derviş, kimsenin kendilerine sahip çıkmaması üzerine, bir arkadaşının tavsiyesiyle Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Türkiye'nin binlerce Suriyeliye olduğu gibi kendilerine de kucak açtığını ifade eden Derviş, "Bizleri bağırlarına bastıkları için tüm Türkiye'ye ve komşularımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

- Halep'te ünlü bir ressam ve hat ustasıydı

Hastalığı sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum kalmasının ardından boş zamanlarını değerlendirmek için tual üzerine yağlı boya resim yapmaya ve hat sanatı ile uğraşmaya başladığını anlatan Derviş, savaştan önce 14 resim sergisi açtığını ve çeşitli ödüller aldığını dile getirdi.

Yaptığı eserlerin birçoğunu savaşta yitirdiğini ifade eden Derviş, kendisine imkan verilmesi halinde sanatını Türkiye'de icra etmek ve bu şekilde ailesinin geçimini sağlamak istediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Ellerimi tam olarak kullanamadığım halde resim yapıyorum, hat sanatı ile yazı yazıyorum. Bunlar kendi el emeğim ve göz nurumla yapmış olduğum eserler. Maalesef maddi imkansızlıklardan dolayı şu an yapamıyorum. Resim için gerekli malzemelerim eksik. Malzemelerin temin edilmesi halinde resim yapıp satarak ailemi geçindirmek istiyorum."

Tedavisine devam edemediği için savaş yıllarında hastalığının daha da ilerlediğini aktaran Derviş, tedavisine devam edebilmek için yetkililerden yardım istediğini sözlerine ekledi.

- "Buzdolabında iki kuru tabaktan başka bir şey yok"

Derviş ailesinin komşularından Hayri Bahşi, Ömer Derviş'in felçli olduğu için çalışamadığını, biri 7 diğeri 10 yaşında 2 çocuklu ailenin herhangi bir geçim kaynağı olmadığı için yardıma muhtaç durumda olduklarını söyledi.

Komşuları olarak ellerinden geldiğince aileye yardımda bulunduklarını belirten Bahşi, "Ömer kardeşimiz ve ailesi maddi olarak çok perişan durumda. Evlerinde yiyecek bir şeyleri yok. Genelde kapı komşularının verdiği yardımlarla geçiniyorlar" dedi.

Komşuları olarak her ne kadar aileye maddi ve manevi destek olmaya çalışsalar da yeterli olmadığını ifade eden Bahşi, "Ömer kardeşimizin durumu şu an hiç iyi değil. Suharda, iftarda yiyecek bir şeyleri yok. Buzdolabını açtık iki kuru tabaktan başka hiçbir şey yok. Duyarlı vatandaşlara sesleniyorum, bu mübarek ramazan ayında herkes gönlünden ne kopuyorsa Allah rızası için bu aileye yardım etsin" diye konuştu.