FÜ, 14. Ulusal Spektroskopi Kongresi'ne ev sahipliği yapacak

FÜ, 14. Ulusal Spektroskopi Kongresi'ne ev sahipliği yapacak
FÜ, 14. Ulusal Spektroskopi Kongresi'ne ev sahipliği yapacak
ELAZIĞ (AA) - Fırat Üniversitesi (FÜ) 14. Ulusal Spektroskopi Kongresi'ne ev sahipliği yapacak. FÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, iki yılda bir...

ELAZIĞ (AA) - Fırat Üniversitesi (FÜ) 14. Ulusal Spektroskopi Kongresi'ne ev sahipliği yapacak. 

FÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, iki yılda bir düzenlenen ve spektroskopide güncel bilimsel çalışmaların tartışıldığı kongre , 29-31 Mayıs tarihleri arasında Prof. Dr. Mustafa Temizer Konferans Salonu'nda yapılacak.

14. Ulusal Spektroskopi Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yaman, kongrede uluslararası düzeyde uygulamaya geçmiş patent ve projelerin yürütücülüğünü yapan saygın bilim insanlarının da bulunduğu 250 katılımcının, araştırma sonuçlarını 3 gün süreyle 200 civarındaki sözlü ve poster sunumlarında değerlendireceklerini belirtti.

Yaman, şunları kaydetti:

"Spektroskopi, ağırlıklı olarak kimya ile ilgili olmakla birlikte, fiziğin temel araştırmalarında, tıptaki kanser ve benzeri hastalıkların teşhis ve tedavisine ilave olarak koruyucu tıpta, ziraat ve veterinerlikte ürün kalitesi tayini ve geliştirilmesinde, mühendisliğin bütün dallarının temel araştırma ve uygulamalarında, gıda analizlerinde ve son olarak havaalanı gibi güvenlik kapılarında yaygın olarak kullanılan cihazların yüzde 80'ini kapsamaktadır."