FÜ'nün tıbbi genetik çalışmaları

FÜ'nün tıbbi genetik çalışmaları
FÜ'nün tıbbi genetik çalışmaları
ELAZIĞ (AA) - Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.Tıbbi Genetik...

ELAZIĞ (AA) - Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aşkın Şen, bir otelde düzenlenen toplantıda, dünyada genetik bilimi ile ilgili büyük gelişmeler olduğunu, bunun tıptaki yansımalarının da her geçen gün arttığını söyledi.

Hastalıkların tanı, tetkik ve tedavi aşamasında tıbbi genetik çalışmaların önemli fırsatlar sunduğunu aktaran Şen, şunları kaydetti:

"Şu an ki tıbbi uygulamalarla bir yere kadar gelebiliyorsunuz ama işin içine genetik girdiği zaman hem hastaya hem hekime çok önemli faydalar sağlayan bir sürece giriyoruz. Bu toplantının esas amacı, diğer bilim insanları ve hekimlerle bir araya gelerek, bu gücü birleştirip, insanlarımıza sağlık alanında daha kaliteli, daha bilimsel, daha ileriye dönük ve modern bir hizmet vermeye çalışmak."

Türkiye 'de yapılan genetik muayene, tetkik ve tanı hizmetlerinin çoğunun hastanelerinde yapılabildiğini vurgulayan Şen, şöyle devam etti:

"İnsanlar şüphelendikleri bir rahatsızlık halinde, ailede sık görülen bir hastalık veya şikayetçi oldukları bir hastalık olması halinde, ilgili doktora ve bir genetik uzmanına mutlaka başvurmaları gerekiyor. 'Bundan bir şey çıkmaz' veya 'doktora gideceğim bende bir sürü şey bulacak' diye düşünmek çok yanlış. Bu işlerin atlanır bir tarafı yok, gecikilmesi halinde çok ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. İnsanların  bu konuda bilinçlenmesi ve araştırmacı olması gerekiyor."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Modern

  ,

  Bilim

  ,

  zaman

  ,

  hizmet