Geçici köy korucuları iftarda buluştu

Geçici köy korucuları iftarda buluştu
Geçici köy korucuları iftarda buluştu
- Elazığ İl Jandarma Komutanlığınca geçici köy korucularına iftar yemeği verildi

ELAZIĞ (AA) - Elazığ İl Jandarma Komutanlığı personeli, kentte görev yapan geçici köy korucularıyla iftarda bir araya geldi.

Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Çardakçı, İl Jandarma Komutanlığında verilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, koruculuk sisteminin 1985 yılından beri süre gelen bir sistem olduğunu söyledi.

Korucuların, sisteminin kurulduğu günden bugüne  Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçleriyle gece gündüz demeden, yağmurda çamurda ve her türlü arazi şartında bölücü terör örgütüne karşı mücadele verdiğini aktaran Çardakçı, "Sizlerin verdiği mücadelenin farkındayız. Verdiğiniz mücadeleyi devlet olarak unutmuş değiliz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada bu mücadelede sizlerle birlikte olacağız" diye konuştu.

Çardakçı, zaman zaman koruculara yönelik sindirme, yıpratma ve yıldırma politikası güdülmeye çalışıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Ama sizlerden istirhamımız bu tür propagandalara, yıldırmalara pirim vermemeniz. Devletin yanınızda olduğunu bilmenizi isteriz. Bölücü terör örgütünün yandaşları, sempatizanları bu sistemin kaldırılmasını talep etmektedirler. Eğer taleplerinin başında bu sistemin kaldırılması geliyorsa biliniz ki bu sistem doğru bir sistemdir. Bu sistemin kurulduğu günden bugüne kadar korucular, sadece bölgedeki terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesinden, namuslarının korunmasından, güvenliklerinin sağlanmasından başka bir amaç gütmemiştir."

Çardakçı, koruculuk sisteminin "Geçici Koruculuk Sistemi" olduğu için sıkıntıların olduğunu söyleyerek, "Bu sıkıntıların en üst mercilere iletildiğini bilmenizi isterim. Bunların bazıları zamanla çözüldü ama çözülemeyenler de var. Bunlar üzerinde de çalışmalar sürüyor. Bu sorunlarında çözüleceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

İftar programına il protokolü ve askeri personel de katıldı.