Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Eski İçişleri Bakanı Ala: - "Siyasi istikrar dolayısıyla Türkiye, dünyada bu kadar büyük sarsıntılara rağmen büyümesini, gelişmesini sağlayan 3-4 ülkeden birisidir. Bu çok kıymetli bir husustur. Bunu biz güçlü irade ve siyasi istikrarla sağladık"

ELAZIĞ (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Türkiye 'nin siyasi istikrar sayesinde, dünyadaki büyük sarsıntılara rağmen büyümesini, gelişmesini sağlayan 3-4 ülkeden birisi olduğunu söyledi.

Ala, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla bir restoranda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kardeşlik örneği gösteren en iyi şehirlerin başında, Elazığ ve Erzurum'un geldiğini vurguladı.

Siyasi eğilimi ne olursa olsun, Elazığ ve Erzurum'un milli hassasiyetler karşısında aynı duruşu sergilediğini ifade eden Ala, "Biz devletimize, milletimize fırsat doğduğunda hep birlikte olmuşuzdur. Bir tehdit meydana geldiğinde de yine aynı güç birliği ve el birliği içerisinde, hatta bir birimize sormadan, birbirimizle haberleşmeden aynı tavırla karşı çıkmışızdır. Bu bakımdan Türkiye'nin geleceği için Elazığ ve Erzurumlu kimliğinin duruşu, çok önem arz etmektedir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin hedefleri olduğunu aktaran Ala, "Biz, büyük devlet, güçlü millet olmak zorundayız çünkü Endonezya'dan Fas'a, Mısır'dan, Gazze'den, Türkmenistan'dan Kazakistan'a, Makedonya'ya, Saraybosna'ya kadar birçok kardeşimiz, bizim başarımıza odaklanmış durumda" dedi.

Ala, 2023 ve 2071 vizyonlarının Türkiye'nin somutlaşmış hedefleri haline geldiğini belirterek, "Biz diyoruz ki, Türkiye, bugün Allah'a şükürler olsun, dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin başkanlığını yapmaktadır ama yetmez. Biz en gelişmiş 20'nin içindeyiz ama bizden taleplere bakın. Bizim milletimizin, Gazzelinin, Türkmenistanlının, Kazakistanlının talebine bakın, onlar dünyanın ilk beşinden de değil, ilk üçündeymişiz gibi talepte bulunuyorlar ve haklıdırlar" ifadelerini kullandı.

Siyasi istikrarın önemine değinen, Japonya, Almanya, Avrupa Birliği ve Amerika'nın 100 yılda bir büyük ekonomik krizle boğuştuğuna dikkati çeken Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyasi istikrar dolayısıyla Türkiye, dünyada bu kadar büyük sarsıntılara rağmen büyümesini, gelişmesini sağlayan 3-4 ülkeden birisidir. Bu çok kıymetli bir husustur. Bunu biz güçlü irade ve siyasi istikrarla sağladık. Siyasal istikrarı, sandıkta millet sağlar ama onun gönderdiği adamlar da Ankara 'ya gittiklerinde, dünyanın herhangi bir yerine gittiklerinde milletten aldıkları o iradeyi birisi 'höt' dediğinde onun eline vermezse o zaman siyasi istikrar olur. Yani o kadar da yüreklilik isteyen bir iştir. Biz hiç kimseye aldığımız iradeyi teslim etmeyiz, etmeyecek bir gelenekten geliyoruz."