Günde 1 kilograma yakın "çiğ balık" yiyor

Günde 1 kilograma yakın "çiğ balık" yiyor
Günde 1 kilograma yakın "çiğ balık" yiyor
- Elazığ'da balıkçılıkla uğraşan ve günde 1 kilograma yakın çiğ balık yiyen 56 yaşındaki Mustafa Aydın, görenlerin dikkatini çekiyor - Aydın: "Eve balık alındığı zaman çiğ yerdim. Kediler nasıl balığı kaçırırsa ben de o şekil alıp kaçırıyordum" - Yrd. Doç. Dr. Denk: "Kişi, çiğ balık tüketimini alışkanlık haline getirmişse bunlarda daha hızlı bir şekilde anemiye yol açabiliyor. Bu kişiler, karın ağrısı, ishal, kabızlık, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi bulgularla bize başvurabiliyor"

ELAZIĞ (AA) - İSMAİL ŞEN - Elazığ Kapalı Çarşı'da balıkçılıkla uğraşan ve günde 1 kilograma yakın çiğ balık yiyen 56 yaşındaki Mustafa Aydın 'ı görenler şaşırıyor.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiğ balık yeme alışkanlığının 11 yaşındayken başladığını söyledi. Annesi mutfakta balık kızarttığı sırada, tabaktaki hamsiyi çiğ yediğini anlatan Aydın, ikinci balığı yemek için tabağa uzandığında annesinin kızdığını, iştahla yediğini görmesi üzerine kızmayı bırakıp kendisine güldüğünü dile getirdi.

Aydın, enfeksiyon kapabileceği yönünde uyarılarda bulunan ailesini dinlemediğini ve 11 yaşından beri çiğ balık yediğini ifade ederek, "Eve balık alındığı zaman çiğ yerdim. Kediler nasıl balığı kaçırırsa ben de o şekil alıp kaçırıyordum. Annem babam kızmıyordu. Beni çok severlerdi, çiğ balık yediğim için de bana sadece gülerlerdi" diye konuştu.

Askerden geldikten sonra bir balıkçının yanında işe başladığını ve 30 yıldır balıkçılıkla uğraştığını anlatan Aydın, her türlü balığı çiğ yiyebildiğini ancak Karadeniz hamsisini daha lezzetli bulduğunu belirterek, "Günde bir kiloya yakın çiğ balık yiyorum. Bugüne kadar ciddi bir sağlık sorunum da olmadı. Çiğ et ve balıkla besleniyorum" dedi.

Balıkçı Şerif Akmelek de Elazığ'da balık tüketiminin fazla olduğunu dile getirerek, "Kimi balığı fırına vermekte, kimi yağda yapmakta. Mustafa ağabeyimiz çiğ balığı seviyor. Mustafa ağabey, yaklaşık 30 yıldır bu mesleğin içerisinde, kendisini bildik bileli çiğ balık konusunda çok duyarlı" ifadelerini kullandı.

 

- Uzman görüşü

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Affan Denk ise çiğ et ve balık tüketiminin bazı enfeksiyonlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Çiğ et veya balık tüketilmesini önermediklerini belirten Denk, özellikle çiğ balık tüketiminde Diphyllobothrium Latum adı verilen parazitin ince bağırsaklara yerleşerek B12 vitamini eksikliğine yol açabildiğini söyledi.

Denk, "Kişi, çiğ balık tüketimini alışkanlık haline getirmişse bunlarda daha hızlı bir şekilde anemiye (kansızlığa) yol açabiliyor. Bu kişiler, karın ağrısı, ishal, kabızlık, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi bulgularla bize başvurabiliyor."

Yrd. Doç. Dr. Denk, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hastalık belirtilerinin daha erken ortaya çıktığını ifade etti.