HAK-İŞ, 1 Mayıs'ı Konya'da kutlayacak

HAK-İŞ, 1 Mayıs'ı Konya'da kutlayacak
HAK-İŞ, 1 Mayıs'ı Konya'da kutlayacak
- HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Arslan: "1 Mayıs için Taksim olmazsa olmaz alanlardan sayılamaz. Taksim'in kutsiyeti söz konusu olamaz. Biz Taksim'i diğer alanlar gibi bir alan görüyoruz"

ELAZIĞ (AA) - HAK- İŞ  Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Konya'da kutlayacaklarını belirterek, "1 Mayıs için Taksim olmazsa olmaz alanlardan sayılamaz. Taksim'in kutsiyeti söz konusu olamaz. Biz Taksim'i diğer alanlar gibi bir alan görüyoruz" dedi.

Arslan, ziyaret için geldiği Hizmet-İş Sendikası Elazığ Şubesi'nde gazetecilere 1 Mayıs kutlamaları ve taşeron işçilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Son zamanlarda taşeron işçiliği konusunun tartışıldığını belirten Arslan, taşeron işçiliği kavramının 4857 Sayılı İş Yasası'nın açık hükmüne rağmen, yasanın belirlediği ve hedeflediği sınırın dışına çıkılarak yaygınlaştırıldığını ifade etti.

Türkiye 'nin bu sorunun çözümü için İş Sözleşmesi hükümlerine göre hareket etmesi gerektiğini, taşeron uygulamasına ihtiyaç duyulan yerlerde 4857 Sayılı Kanun'un ikinci maddesindeki esaslara bağlı kalarak, alt iş veren uygulamasının gerçekleştirilmesi gerektiğini anlatan Arslan, "Bu iki düzenlemenin bize verdiği haklar var. Birincisi, kamu iş yerinde bir toplu iş sözleşmesi varsa, sözleşmesinin tarafı olan sendikaya taşeron işçiler üye olursa, sözleşmenin bütün hükümlerinin taşeron işçiler için de uygulanması gerekiyor. Maalesef bu konuda bir sorun var.  Bugün bunu aşamıyoruz" dedi.

Geçen yıl başlattıkları kampanyayla Türkiye'nin bütün illerinde, kamu kurumlarında çalışan taşeron işçileri sendikalarına üye olmaya davet ettiklerini hatırlatan Arslan, şöyle devam etti:

"Davetimize taşeron işçiler büyük bir teveccühle karşılık verdi. Şu anda sendikalarımız, taşeron işçileri örgütleyip yetki mücadelesini başlatmış durumda. Bu arada hükümet geçen yıl temmuz ayında taşeron işçilere toplu sözleşme hakkıyla kıdem tazminatını içine alan, yeraltı madenlerinde taşeron işçilerin çalışmasını yasaklayan bir düzenleme gerçekleştirdi. Biz buradan hükümet ve Çalışma Bakanı'na çağrı yapıyoruz. Bir an evvel, Bakanlar Kurulu'nun belirlemesi gereken asıl iş, yardımcı iş tespitinin yapılıp kamuoyuyla paylaşılmasıdır. Biz de taşeron işçilerin toplu iş sözleşmelerini gerçekleştirelim."

- 1 Mayıs kutlamaları

Arslan, konfederasyon olarak 1 Mayıs kutlamasını da Konya'da gerçekleştireceklerini bildirdi.

Konya'ya uzak illerde Memur-Sen ile birlikte il bazlı kutlamalar düzenleyeceklerini kaydeden Arslan, 1 Mayıs'ın kendileri için birlik, beraberlik ve dayanışma günü olduğunu vurguladı.

Arslan, "1 Mayıs'ın polisin TOMA'lardan, gaz ve su sıkmalarından, coplardan, kaos ve çatışma ortamından kurtarılması gerekiyor. 1 Mayıs için Taksim olmazsa olmaz alanlardan sayılamaz. Taksim'in kutsiyeti söz konusu olamaz. Biz Taksim'i diğer alanlar gibi bir alan görüyoruz. 1 Mayıs kutlamalarının başka alanlarda yapılması için alınan kararları zorlamak yerine bence başka alanlarda 1 Mayıs'ı kutlamanın yararlı olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.