Harput'un "patron" kadınları

Harput'un "patron" kadınları
Harput'un "patron" kadınları
- Elazığ Belediyesi tarafından girişimci kadınların hizmetine sunulan "El İşi Göz Nuru Çarşısı", açtıkları tezgahlarında yaptıkları ürünleri satan 27 kadın için iş kapısı oldu - Belediye Başkanı Yanılmaz: - "Hedefimiz her evin üretken bir ev haline gelmesi, kadınlarımızın ev ekonomisine katkı sağlayacak işleri de yapmasıdır" - Girişimci Karataş: - "Buranın patronu kadınlar. Kadınlar çok güzel işler yapıyorlar, ayaklarının üzerinde rahat rahat duruyorlar" - Bilir: - "Fransa, Almanya, Hollanda, Irak'tan müşterilerim var. Gelenler çok memnun, açık olmasını istiyorlar"

ELAZIĞ (AA) - RAMAZAN KAYA - Elazığ Belediyesi tarafından yapılan ve girişimci kadınların hizmetine ücretsiz olarak sunulan "El İşi Göz Nuru Çarşısı", yaptıkları ürünleri burada açtıkları stantlarında satan 27 kadın için iş kapısı oldu.

Tarihi Harput Mahallesi'nde daha önce yapılan tek katlı bina, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz tarafından "El İşi Göz Nuru Çarşısı" olarak, yaptıkları ürünleri burada satmak isteyen girişimci kadınların hizmetine sunuldu.

Yaptıkları el emeği göz nuru dantel, oya, örgü, nakış, takı, taş işlemeciliği, ahşap yakma, süs eşyası ve benzeri pek çok ürünü çarşıda kendilerine ücretsiz olarak sunulan stantlarda satma fırsatı bulan 27 kadın, ekonomik kazancın yanı sıra kültürel değerlere sahip ürünleri de yaşatmanın mutluluğu içinde.

Özellikle Harput'u görmek için kente gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği çarşıdan yapılan alışverişler, bu ürünlerin yurt içindeki ve dışındaki tanıtımına büyük katkı sağlıyor.

 - "Balık vermiyoruz, balık tutmayı öğretiyoruz" 

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 Mart 2014 seçimlerinin ardından göreve geldikten sonra, özellikle kadınların evlerde ürettikleri mamullerini satabileceği el emeği göz nuru çarşısını açmayı planladıklarını anımsattı.

Harput'un kadim bir kültür ve sanat şehri olduğunu vurgulayan Yanılmaz, bu tarihi ve turistik yerde açtıkları çarşıyı, hiç bir ücret almadan kadınların hizmetine sunduklarını söyledi. 

Bu hizmetin, kadınların yaptığı ürünlerini burada satarak evlerine ekonomik bir girdi sağlamaları açısından önemli olduğunu ifade eden Yanılmaz, "Hedefimiz her evin üretken bir ev haline gelmesi, kadınlarımızın ev ekonomisine katkı sağlayacak işleri de yapmasıdır" dedi.

Kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmelerine imkan sağlamaya çalıştıklarını açıklayan Belediye Başkanı Yanılmaz, "Onun için de onlara bir yardım fonu değil de 'kendi ürettiklerini satabilecekleri imkanı verelim' dedik. Balık vermiyoruz, balık tutmayı öğretiyoruz. Doğru olan da budur, bir üretim yapsınlar, imalat yapsınlar. 'Biz yaptıkları üretimlerinin ve imalatlarının satışına yardımcı olalım' diyoruz. Harput'taki bedesten çarşısı buna hizmet ediyor" dedi.

Kadınları bununla ticarete hazırladıklarını ve burada kendi ürünlerini pazarlamaya başladıktan sonra kendi iş yerlerini açmalarına da yardımcı olacaklarını aktaran Yanılmaz, kadınların böylece kendi iş yerlerinde daha büyük işleri yapma imkanı elde edeceğini belirtti. 

-"Üç öğrencim var, onların okumasını sağlıyorum"

Çarşıda standı bulunan girişimci kadınlardan Fatime Karataş da bu işle evinin geçimini sağladığını söyledi. Ceplerinden tek bir kuruş para çıkmadan böyle bir imkana kavuşmalarını sağlayan Belediye Başkanı Yanılmaz'a teşekkür eden Karataş, bu hizmet sayesinde çarşıda çalışan birçok kadının çocuklarını okuttuğunu, evine ekmek götürdüğünü, kirasını ödediğini ve sıkıntılarını giderdiğini dile getirdi.

Karataş, "Buranın adı 'el emeği göz nuru' çarşısı. Bir nevi diyebilirim ki buranın patronu kadınlar. Kadınlar çok güzel işler yapıyorlar, ayaklarının üzerinde rahat rahat duruyorlar" diye konuştu.

Girişimci kadınlardan Feride Namlı ise hediyelik eşya, boncuk, yazma ve örgü ürünleri sattığını söyledi. İşlerinin çok iyi olduğunu ve gelen müşterilerin de memnun ayrıldığını ifade eden Namlı, "Üç öğrencim var, onların okumasını sağlıyorum. Eşimin devamlı işi yok, sezonluk çalışıyor. Tüm yük benim üzerimde" şeklinde konuştu.

- "Mücadelemle ben ayakta durdum"

Kadınlardan Semaye Subaşı, kas romatizma hastalığı olduğu için fazla ayakta duramadığını belirterek, eşinden ayrıldığında 2,5 yaşında olan çocuğunu tek başına büyüttüğünü anlattı.

Oğlu Mehmet Ali Subaşı'nın şu anda 18 yaşında olduğunu kaydeden Subaşı, "Mücadelemle ben ayakta durdum. Oğluma bakıyorum, çok şükür 2,5 yaşındaydı şimdi 18 yaşında bir delikanlı. Oğlumu okutuyorum, hiç kimseye muhtaç etmedim. Rahatsız olduğum halde çalıştım, çabaladım. Azmedip çalışınca Allahın izniyle yapılmayacak bir şey yok" diye konuştu.

Eşinin yaptığı ahşap yakma eserleri tezgahında satan Hülya Bilir ise Harput'u görmeye gelen turistlerin çarşıya uğramadan ayrılmadıklarına dikkati çekti.

Bu sayede İstanbul, Ankara ve Bursa'nın da aralarında bulunduğu birçok ilden müşterileri olduğunu aktaran Bilir, "Yurt dışından da talep görüyor. Fransa, Almanya, Hollanda, Irak'tan müşterilerim var. Gelenler çok memnun, açık olmasını istiyorlar" ifadelerini kullandı.