Havalimanında gerçeği aratmayan yangın tatbikatı

ELAZIĞ (AA) - Devlet Hava Meydanları İşletmesi Elazığ Havalimanı Müdürlüğünce yapılan yangın tatbikatı, gerçeği aratmadı.Elazığ Havalimanı Hava Arama...

ELAZIĞ (AA) - Devlet Hava Meydanları İşletmesi Elazığ Havalimanı Müdürlüğünce yapılan yangın tatbikatı, gerçeği aratmadı.

Elazığ Havalimanı Hava Arama ve Kurtarma Derneği (ARFF) ekiplerinin katılımıyla Elazığ Havalimanı'nda gerçekleştirilen tatbikatta, olası bir uçak kazası canlandırıldı.

Havalimanının kullanılmayan PAT sahasında gerçekleştirilen tatbikatta, kaza sonucu yanan bir uçak ihbarını alan 16 kişilik ARFF ekibi, bir su, köpük ve kuru kimyevi toz sistemli, 4 su ve köpük sistemli yangın söndürme ve bir kurtarma aracıyla alevlere müdahale etti.

Ekipler, yangını büyümeden kontrol altına aldı.

Elazığ Havalimanı ARFF Sorumlusu Serkan Yiğit, gazetecilere yaptığı açıklamada, yılda bir kez yangın tatbikatı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu tür tatbikatlarla amaçlarının personelin havalimanında meydana gelebilecek olası uçak kazalarına en kısa sürede müdahale edebilmesini sağlamak olduğunu ifade eden Yiğit, şunları kaydetti:

"Tatbikat kapsamında havalimanında olası bir uçak kaza kırım senaryosunu canlandırdık. Ekiplerimiz olaya 3 dakika içinde müdahale edip yangını kontrol altına aldı, büyümesi engellenerek tatbikat tamamlandı. Toplam 16 personelle olaya müdahale ettik."

Yiğit, "Elazığ Havalimanı'na yeni gelen yangın söndürme aracımız 20 ton su, 2 ton köpük ve 500 kilogram kuru kimyevi toz kapasiteli. Bir uçağı söndürmek için gerekli tüm malzemeleri bir araçta topluyor" ifadesini kullandı.

Tatbikatı Elazığ Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, Elazığ Havalimanı Müdürü Özkan Polat ve havalimanı yetkilileri izledi.


  ETİKETLER:

  Hava

  ,

  müdahale

  ,

  Havalimanı