Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
- Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünce program düzenlendi

ELAZIĞ (AA) - Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünce etkinlik düzenlendi.

Elazığ İş Kadınları Derneğiyle (ELİKAD) Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nün ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Burada konuşan Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin Pişkin, toplumun temel yapı taşının aile, ailenin temel yapı taşının ise kadın olduğuna işaret etti. Kadının bu yöneyle toplumda önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Pişkin, 'yuvayı diyi kuş yapar' sözünü anımsatarak, "Üstlendiği rollere bakıldığında da bir erkeğin üstlenmiş olduğu rollerden çok daha farklı rolleri ve rol modellerini üstlendiğini görüyoruz. Evde önce bir eş, çocukları için bir anne ve eğer çalışıyorsa topluma emek veren bir fert... Siz bu 3 görevi birden üstleniyorsunuz" dedi.

Kadınların naif ve nazik bir yapıya sahip olmasına karşın toplumda şiddet gören tarafın kadınlar olmasının tasvip edilemeyeceğinin altını çizen Pişkin, şöyle devam etti:

"Kadınlar bir şiddetin mağduru, şiddetin öğreticisinin uygulayıcısı olarak bizimle beraberler. Biz bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Kadınlarımıza hem bir Türk annesi hem İslam'ın getirdiği şartlara riayet ederek baktığımızda bunların kabul edilebilir olmadığını görüyoruz, kabul edilemeyeceğini anlıyoruz. Nasıl ki toplumun değer taşı aileyse bunun da temel değeri olan kadınlarımızla şiddeti bağdaştırmıyoruz."

Elazığ Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, Belediye Başkan Vekili Mustafa Asım Nazırlı, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sefer Resuloğlu, Cezaevi Savcısı Cemalettin Şimşek, ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık ve hükümlü kadınların katıldığı programda, konuşmaların ardından tiyatro senaryosu yazım yarışmasında dereceye giren hükümlülere ödül verildi.

Program, folklor gösterisi ve müzik dinletisiyle sona erdi.