Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyarı

Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyarı
Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyarı
ELAZIĞ (AA) - Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, soba ve şofben kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmelerine karşın vatandaşları uyardı.Kurumdan yapılan...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü, soba ve şofben kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmelerine karşın vatandaşları uyardı.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben ve baca zehirlenmelerinin kış aylarında daha tehlikeli boyutlara ulaştığı belirtildi.

Renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı ve zehirli bir gaz olan karbonmonoksitin solunum yoluyla vücuda girerek zehirlenmelere ve ölüme neden olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı ortamlardaki açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Kullanılan her türlü ısıtma cihazının ve yakıtın kalite belgesinin olup olmadığına dikkat edilmeli. Sobalar aşırı doldurulmamalı, sönmekte olan sobaya tutuşması güç yakıtlar konulmamalı. Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı, özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli."

 


  ETİKETLER:

  Gece

  ,

  yakıt

  ,

  kış