Keban HES'te kayalıklara tel örgü ağ döşendi

Keban HES'te kayalıklara tel örgü ağ döşendi
Keban HES'te kayalıklara tel örgü ağ döşendi
ELAZIĞ (AA) - Keban Hidro Elektrik Santrali'nde (HES) yol güzergahına kaya düşmesi tehlikelerine karşın tel örgü ağ döşendi.Keban HES İşletme Müdürü...

ELAZIĞ (AA) - Keban Hidro Elektrik Santrali'nde ( HES ) yol güzergahına kaya düşmesi tehlikelerine karşın tel örgü ağ döşendi.

Keban HES İşletme Müdürü Soner Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Seyir Tepesi olarak adlandırılan ve santral personeliyle ziyaretçilerin gidiş geliş yaptığı yol güzergahında kaya düşmesi tehlikesine karşın 25 bin metrekarelik alana tel örgü ağ döşediklerini belirtti.

Yolun üst tarafının sarp kayalıklardan oluştuğunu ve özellikle yağışlı havalarda kaya düşmelerinin yaşanabildiğini anlatan Aslan, "Tepe yüksekliği yaklaşık 75 metre. Devamlı personelimizin giriş-çıkış yaptığı yer olduğundan iş güvenliği uzmanlarımız buranın tehlikeli olduğunu belirterek böyle bir yatırımı yapma zorunluluğu hissettirdi. Biz de bunu yaparak iş güvenliği önlemlerimizi eksiksiz bir şekilde uygulamaya çalışıyoruz" dedi. 

 Büyük kayaların düşme tehlikesine karşı belirli noktalara bariyerler de yapacaklarını dile getiren Aslan, işin kuruma 1,2 milyon liraya mal olacağını belirtti. Aslan, "Hedef insan olduğu için insan hayatının değeri hiçbir şey ile ölçülemez" değerlendirmesinde bulundu.

Firma yetkilisi İsmail Dilek de yol güzergahlarında kaya düşmelerinin yaşanabileceği bu tür alanlarda uygulanan sistemin insan güvenliği açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Dilek, "Keban barajında yaklaşık 25 bin metrekare uygulama yaptık. Bunun haricinde de 500 metreye yakında yine kaya düşmesi ile ilgili bariyer sistemlerimiz var. Bu bariyer sistemlerini de ilerleyen zamanlarda uygulamaya koyacağız. Yoldan geçen araç ve personelin can güvenliği tamamen kontrol altına alınmış olacak" diye konuştu.