Keban'da 102 çiftçiye 7 bin 470 badem ve ceviz fidanı dağıtıldı

Keban'da 102 çiftçiye 7 bin 470 badem ve ceviz fidanı dağıtıldı
Keban'da 102 çiftçiye 7 bin 470 badem ve ceviz fidanı dağıtıldı
- Elazığ'ın Keban ilçesinde 102 çiftçiye 7 bin 470 badem ve ceviz fidanı dağıtıldı.

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'ın Keban ilçesinde 102 çiftçiye 7 bin 470 badem ve ceviz fidanı dağıtıldı.

Keban İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 102 çiftçiye badem ve ceviz fidanı verildi. Bu kapsamda, Fransa orijinli Ferragnes Ferradeul isimli badem fidanından 6 bin 800 adet, yine Fransız orijinli Fernor ve Güney Amerika orijinli Chandler ceviz fidanından toplam 670 adet dağıtıldı.

Dağıtım töreninde konuşan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaddin Seçkin, çiftçilere ücretli olarak dağıtılan fidanlara ilginin yüksek olduğunu ve bu durumun ilçe tarımı adına sevindirici olduğunu söyledi. 

Söz konusu fidanların Keban'da ilk defa dikildiğini ve yerli türlere göre geç çiçek açması nedeniyle ilkbaharda yaşanan erken don olaylarından etkilenmediğini belirten Seçkin, "Yaptığımız bu çalışma ile ülkemizin ithalatını bir nebze olsun azaltmayı ve çiftçimizin kazancının arttırılmasını hedefledik. Önümüzdeki yıllarda aynı şekilde badem ve cevizler getirterek bu sayıyı arttırmayı amaçlıyoruz. Ayrıca 2016 yılı için zeytin fidanı planımız bulunuyor" diye konuştu. 

Seçkin, Orman Bölge Müdürlüğü'nden talep ettikleri 5 bin badem fidanının ise önümüzdeki günlerde ücretli badem alan çiftçilere ücretsiz dağıtılacağını kaydetti.