Koçak'tan kızının organlarını bağışlayan anneye plaket

Koçak'tan kızının organlarını bağışlayan anneye plaket
Koçak'tan kızının organlarını bağışlayan anneye plaket
ELAZIĞ (AA) - Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, kızının organlarını bağışlayan anneye plaket verdi.Elazığ Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre,...

ELAZIĞ (AA) - Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, kızının organlarını bağışlayan anneye plaket verdi.

Elazığ Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Koçak, geçirdiği trafik kazasının ardından kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen ve ailesinin onayıyla bağışlanan organları 3 kişiyi hayata bağlayan Gülşen Ergenç'in annesi Sultan Ergenç'i makamında kabul etti.

Ergenç ailesine teşekkür eden Koçak, çok anlamlı ve hüzünlü bir tören gerçekleştireceklerini belirtti.

Koçak,  Türkiye 'de birçok kişinin organ bağışı beklediğine dikkat çekerek, "Türkiye'de hayati risk taşıyan, herhangi bir organ bağışı olmadığı takdirde yaşam  riski bulunan 28 bin 130 hastamız var. Organ yetmezliği nedeniyle her yıl bin 700 hasta hayatını kaybediyor. Bölgemizde bu yıl bin 400 beyin ölümü gerçekleşmiş hastamız varken bunlardan sadece 305 kişi organlarını bağışlamış. Nakil merkezinde kayıtlı 252 karaciğer ve 750 de böbrek nakli bekleyen hastamız var ancak ilimizde bu yıl 176 kişi organ bağışı yapmıştır" ifadesini kullandı.

Koçak, Gülşen Ergenç'in anne babasının çocuklarını kaybetmenin acısını yaşarken başka insanların hayatını kurtarma sorumluluğuyla hareket ettiklerini vurguladı.

Gülşen Ergenç'in böbreklerinin Diyarbakır  ve Malatya 'daki 2 hastaya, karaciğerinin de Elazığ'da bir hastaya bağışlandığını kaydeden Koçak, bu 3 hastanın tekrar hayata tutunduğunu bildirerek, "Evlat acısı kolay katlanacak bir acı değil. Kendilerine tekrar başsağlığı diliyorum. Bu acının üstesinden gelip başka insanların hayatını kurtarmak için organ bağışını yapabilme cesaretini, metanetini ve yüksek insanlık değerini gösterdikleri ve diğer insanlarımıza örnek oldukları için kendilerini tebrik ediyorum" açıklamasında bulundu.

Sağlık çalışanı olduğu ifade edilen Sultan Ergenç ise organ bağışı konusunda tüm anneleri duyarlı olmaya çağırarak, "Organ bekleyen, nakil bekleyen hastalara yardımcı olsunlar. Kimseyi darda bırakmasınlar. İsteyeceğim tek şey bu" ifadesini kullandı.