Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 78. yıl dönümü

Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 78. yıl dönümü
Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 78. yıl dönümü
ELAZIĞ (AA) - Aktif Sağlık-Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş, İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 78. yıl dönümü dolayısıyla...

ELAZIĞ (AA) - Aktif Sağlık-Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş, İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 78. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Karataş, mesajında, Ersoy'un Türk edebiyat tarihine ölmez mısralar bırakan bir şair olmasından öte, vatanperverliği ile de örnek bir şahsiyet olduğunu belirtti.

Mehmet Akif Ersoy'un dünyanın hiçbir yerinde hiçbir şaire nasip olmamış bir ayrıcalığa mazhar olduğunu aktaran Karataş, şunları kaydetti:

"20. yüzyılın ilk çeyreğinde Türk milletinin içinde bulunduğu acıları, sevinçleri, ümitleri ve hayal kırıklıklarını manzum bir tarih , bir roman, bir hikaye, bir destan havası içinde anlatmaya çalışmıştır. Memleketin sosyal meseleleri, şahit olduğu elem verici olayları ve çilekeş Anadolu insanının halini şiirlerine konu ederek ele almış, duygu ve düşüncelerini samimi ifadesiyle dile getirmiş, çare için çeşitli teklifler öne sürmüştür."

Karataş, toplum için örnek bir şahsiyet olan Mehmet Akif Ersoy'un özellikle gençlere her yönü ile anlatılması gerektiğini belirterek, ölümünün 78. yıl dönümünde rahmetle andıklarını ifade etti.