Okullarda ilk ders zili çaldı

Okullarda ilk ders zili çaldı
Okullarda ilk ders zili çaldı
- Doğu ve Güneydoğu'daki bazı eğitim sendikalarının yetkilileri terör örgütü ile bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin "eğitimin boykot edilmesi" çağrısına tepki gösterdi - Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Memiş: - "Hakkı talep ederken eğitim hakkına gasp etmek ne kadar doğru bir davranış? Bu yapılan davranışları halka şikayet ediyoruz" - Eğitim Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı Bahşi: - "Boykota eğitim camiası olarak karşıyız. 17 milyon çocuğumuz ve 800 bine yakın eğitim çalışanı ders başındadır"

DİYARBAKIR (AA) - Terör örgütü ile bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin "eğitimin boykot edilmesi" çağrısına Doğu ve Güneydoğu'daki bazı eğitim sendikalarının temsilcileri tepki gösterdi.

Güneydoğu'da ilgi görmeyen çağrı "kabul edilemez" olarak değerlendirildi.

Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ana dilde eğitimin doğuştan gelen bir hak olduğunu belirterek, çocukların eğitimini engelleyerek hak istemeyi "halkın iradesine vurulan bir kelepçe" diye niteledi.  

Çatışma ile hak talep edilemeyeceğini vurgulayan Memiş, "Çocukların eğitim alması gereken bu haftada öğretmenlere baskı yaparak derse girmelerini engelleyecek çağrıların yapılmasını yanlış ve demokratik hak talebi isteme noktasından çok uzak bir tutum olarak değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı. 

Memiş, bütün hakların Meclis çatısı altında demokratik bir ortamda talep edilmesi gerektiğini belirterek "Vandalizm tarzı çağrıların eğitime ne kadar faydası olabilir, hakkı talep ederken eğitim hakkına gasp etmek ne kadar doğru bir davranış. Bu yapılan davranışları halka şikayet ediyoruz" şeklinde konuştu.

-Elazığ

 Elazığ Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi de yapılan çağrıya kesinlikle karşı olduklarını söyledi.

Bahşi, çağrıya destek veren sendikaları kınayarak "Bu zihniyet bölgeye gelen hizmetlerin önüne geçmek, bölgedeki insanların ve çocukların da cehaletle baş başa kalmasını istiyor" dedi.

Bu çağrı ile bölgedeki çocukların eğitimden mahrum bırakılmasının amaçlandığına işaret eden Bahşi, şunları kaydetti:

"Bunu başka bahanelerle dile getirmeye çalışıyorlar. Ana dilde eğitimi dile getirerek bölgede eğitim açısından da kaos oluşturmak istiyorlar. Bu nedenle bir hafta boykot çağrısında bulunuyorlar. Kesinlikle buna karşıyız. Boykota eğitim camiası olarak karşıyız. 17 milyon çocuğumuz ve 800 bine yakın eğitim çalışanı ders başındadır."

-Mardin

Eğitim Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer ise 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlamasının heyecanını yaşadıklarını vurguladı.

Özellikle okula yeni başlayan çocukların hissettiği heyecan ve mutluluğun yaşamın en güzel anlarından biri olduğuna işaret eden Değer, "Allah'ın 'oku' olan ilk emrini ' okuma' diye dayatmak kabul edilebilir bir durum değildir" şeklinde konuştu.

Değer, "okula gitmeme" çağrısıyla çocukları siyasi zemine çekmenin çağ dışı bir yaklaşım olduğuna dikkati çekerek, "Yarınlarımız ve geleceğimiz olan çocuklarımızı, özellikle bilgi çağında yaşadığımız bu toplumda, okuldan uzaklaştırmaya çalışmak akla ziyan bir yaklaşımdır. Şube olarak bölge halkını boykotu boykot etmeye davet ediyor, 'Haydi çocuklar okula' diyoruz" ifadesini kullandı. 

Türk Eğitim-Sen Mardin Şube Başkanı Bahattin Biçer de eğitimin aksamasının telafisinin mümkün olmayacağını söyledi.

Biçer, eğitim sisteminin terör ve siyasetten uzak tutulması gerektiğine işaret ederek, "Eğitim faaliyetlerini kesintiye uğratmak cehalete kapı aralamaktır" dedi.

-Batman 

Eğitim Bir-Sen Batman Şube Başkanı Mehmet Ergin, sorumluluklarının çocuklara iyi bir gelecek hazırlamak olduğunu söyledi.

Çocuklar eğitim öğretime başlamanın heyecanını hissederken okulu boykot çağrısı yapmanın onlara yapılacak en büyük haksızlık olduğunu dile getiren Ergin, bu konuların çocuklar üzerinden yürütülmesi anlayışına karşı olduklarını bildirdi. 

Ergin, velilerin eğitim konusundaki duyarlılığını çocuklarını okula göndererek gösterdiğini vurgulayarak, "Lütfen çocukları kirli ellerin oyuncağı haline getirmeyelim. Barışı, çocuklarımızı şiddetin içine çekerek değil, zihinlerine barışı işleyerek ve şiddetten uzak tutarak gerçekleştirebiliriz" ifadelerini kullandı.